Upadłość konsumencka byłego przedsiębiorcy - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Upadłość konsumencka byłego przedsiębiorcy

Kinga Gawor07 października 20188 komentarzy

upadłość konsumencka byłego przedsiębiorcyDzisiejszy wpis dotyczy tematu upadłość konsumencka byłego przedsiębiorcy. Jeżeli w przeszłości prowadziłeś jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, to pewnie teraz zastanawiasz się czy możesz ogłosić upadłość konsumencką.

Wiesz, w mojej kancelarii przeważają sprawy o upadłość konsumencką byłych przedsiębiorców. Niestety sprawy te nie należą do łatwych. Ale, po kolei.

Upadłość konsumencka byłego przedsiębiorcy: były przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką

Po pierwsze, były przedsiębiorca będący osobą fizyczną MOŻE ogłosić upadłość konsumencką. Fakt wcześniejszego prowadzenia działalności gospodarczej nie stoi temu na przeszkodzie.

Upadłość konsumencka byłego przedsiębiorcy: wykreślenie działalności z CEIDG

Upadłość konsumencką może ogłosić jedynie konsument. Nie może tego zrobić przedsiębiorca. Przedsiębiorca indywidualny już następnego dnia po wykreśleniu wpisu z CEIDG staje się konsumentem i w konsekwencji może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Zapamiętaj jednak, że o upadłość konsumencką były indywidualny przedsiębiorca może starać się dopiero po zakończeniu i wykreśleniu działalności z CEIDG. Nie wystarczy tutaj samo zawieszenie działalności gospodarczej, czy też sam fakt zaprzestania jej wykonywania.

Upadłość konsumencka byłego przedsiębiorcy: kluczowe jest ustalenie daty niewypłacalności

Większość osób, które wcześniej prowadziły działalność gospodarczą posiada długi z tej działalności. Często długi te opiewają na duże kwoty. Długi z działalności gospodarczej podlegają umorzeniu w wyniku ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Jeżeli posiadasz długi z działalności gospodarczej, to powinieneś swoje przygotowania do upadłości konsumenckiej zacząć od ustalenia, kiedy stałeś się niewypłacalny. Istotne jest to, czy Twoja niewypłacalność powstała w czasie prowadzenia działalności gospodarczej, czy też po jej zamknięciu.

Przedsiębiorca jest niewypłacalny, jeżeli posiada co najmniej dwóch wierzycieli, a zaległości w zapłacie długów przekraczają co najmniej trzy miesiące.

Jeżeli Twoja niewypłacalność powstała w okresie prowadzenia działalności gospodarczej, to spoczywał na Tobie obowiązek złożenia w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca (tzw. wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy).  Termin na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy wynosi 30 dni od dnia powstania niewypłacalności. Większość moich klientów będących byłymi indywidualnymi przedsiębiorcami nie złożyła w terminie wniosku o upadłość przedsiębiorcy, gdyż po prostu nie była świadoma tego obowiązku. Jeżeli należysz do tej grupy osób, to może być problem z ogłoszeniem Twojej upadłości konsumenckiej. Niezłożenie w terminie wniosku o upadłość firmy może uniemożliwić Ci ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sąd bowiem oddali wniosek o upadłość konsumencką, jeżeli dłużnik nie zgłosił w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości firmy. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki, o czy poniżej.

Jaka jest właściwa kolejność wniosków o upadłość?

Jeżeli Twój stan niewypłacalności powstał w okresie prowadzenia przez Ciebie działalności gospodarczej, to najpierw powinieneś złożyć wniosek o upadłość firmy, a dopiero potem wniosek o upadłość konsumencką. Ucieczka w upadłość konsumencką bez uprzedniego wniosku o upadłość firmy najprawdopodobniej Ci się nie uda.

Względy słuszności lub  upływ 10 lat mogą Ci uratować skórę

Były przedsiębiorca, który nie złożył w terminie wniosku o upadłość przedsiębiorcy może ogłosić upadłość konsumencką, jeżeli wykaże, że:

  1. przeprowadzenie postępowania upadłościowego jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi albo
  2. od chwili wystąpienia stanu niewypłacalności upłynęło 10 lat.

Względy słuszności lub względy humanitarne to klauzule, które odsyłają do podstawowych wartości moralnych, tj. uczciwości, dobrych obyczajów, sprawiedliwości społecznej, człowieczeństwa i podstawowych praw człowieka. Przykładem zastosowania tych klauzul jest ciężka choroba dłużnika lub osoby mu najbliższej. Względy humanitarne stanowią dość częstą podstawę ogłoszenia upadłości konsumenckiej moich klientów.

Ponadto upływ 10 lat sankcjonuje brak terminowego złożenia wniosku o upadłość przedsiębiorcy. Wówczas nie zachodzi potrzeba powoływania się na względy słuszności lub humanitarne celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka byłego przedsiębiorcy: ucieszy Cię to, że idą zmiany;)

Mam jednak wspaniałą wiadomość dla byłych przedsiębiorców, którzy nie złożyli w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości firmy. Obecnie bowiem trwają prace nad nowelizacją przepisów o upadłości konsumenckiej. Nowe przepisy przewidują korzystne rozwiązania dla byłych przedsiębiorców, którzy nie złożyli w terminie wniosku o upadłość firmy. O szczegółach przeczytasz tutaj oraz tutaj.

Więcej o upadłości konsumenckiej byłego przedsiębiorcy przeczytasz tutaj.

****

O tym, jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką przeczytasz tutaj.

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Renata 9 października, 2018 o 16:22

Witam, mój mąż prowadził działalność gospodarczą. Ja poręczyłam jego długi (leasing, kredyty w banku) podpisałam weksle i akty o poddaniu się egzekucji. Banki nie dałyby mu kredytów, gdybym ich nie poręczyła (mamy wspólność ustawową). Teraz mąż ma komornika na pensji, a banki ode mnie żądają spłaty. czy mam szanse na upadłość konsumencką?

Odpowiedz

Kinga Gawor 10 października, 2018 o 21:40

Pani Renato, ma pani szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W realiach naszej gospodarki banki bardzo często wymagają zgody małżonka w razie starania się o kredyt przez przedsiębiorcę. Sad jednak przyjrzy się temu, jaka była sytuacja finansowa firmy męża w chwili poręczania przez panią każdego z długów.

Odpowiedz

Zosia 10 października, 2018 o 12:25

Niestety, nie złożyłam wniosku o upadłość firmy w terminie. co mogę teraz zrobić? czy jest szansa na upadłość konsumencka?

Odpowiedz

Kinga Gawor 10 października, 2018 o 21:20

Pani Zosiu, tak jest szansa, jeżeli spełnia pani warunki, o których piszę we wpisie powyżej. Trzeba się pani przypadkowi bliżej przyjrzeć.

Odpowiedz

Milena 10 października, 2018 o 13:48

Dzień dobry, obecnie jestem na etapie wypełniania wniosku o upadłość konsumencką. W napisaniu wniosku pomaga mi znajomy prawnik. i mam pytanie. 7 lat temu prowadziłam działalność gospodarczą i pozostały z niej spore długi. Znajomy prawnik poradził, żebym nie ujawniała we wniosku tych długów z działalności. Czy to prawda? czy długów z działalności się nie ujawnia we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Odpowiedz

Kinga Gawor 10 października, 2018 o 21:15

Pani Mileno, absolutnie nie. Udzielono pani błędnej porady prawnej. We wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinna pani wskazać wszystkie swoje długi, w tym długi z działalności gospodarczej. Inaczej nie zostaną one umorzone i nie osiągnie pani celu upadłości konsumenckiej jakim jest wyzerowanie długów.Ponadto brak ujawnienia wszystkich długów we wniosku może mieć dla pani poważne konsekwencje, z oddaleniem wniosku o upadłość konsumencką włącznie.Więcej piszę o tym tutaj: https://bankrutemjestem.pl/pominiecie-wierzyciela-we-wniosku-o-upadlosc-konsumencka/

Odpowiedz

Benedykt 10 października, 2018 o 16:14

Mam duże długi z działalności gospodarczej, m.in. zus i urząd skarbowy, ale też dostawcy.Firmę zawiesiłem ok. rok temu.Czy mogę ogłosić upadłość konsumencką?

Odpowiedz

Kinga Gawor 10 października, 2018 o 20:55

Panie Benedykcie, żeby móc ogłosić upadłość konsumencką najpierw musiałby pan wyrejestrować działalność z CEIDG.Samo zawieszenie działalności gospodarczej nie wystarcza. Ponadto, jeżeli nie złożył pan w terminie wniosku o upadłość przedsiębiorcy, to będzie pan mógł ogłosić upadłość konsumencką jedynie w razie powołania się na względy słuszności lub względy humanitarne (tj. wyjątkowe okoliczności, np. ciężka choroba) albo gdy od wystąpienia stanu niewypłacalności minęło 10 lat.Jeżeli i to nie ma zastosowania w pana przypadku, to z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej będzie pan musiał poczekać do wejścia w życie noweli upadłości konsumenckiej. Szykują się bowiem duże zmiany w upadłości konsumenckiej dla byłych przedsiębiorców, którzy nie złożyli w terminie wniosku o upadłość przedsiębiorcy.Proszę śledzić prace nad nowelą.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: