Upadłość konsumencka a brak majątku - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Upadłość konsumencka a brak majątku

Kinga Gawor06 stycznia 202410 komentarzy

upadłość konsumencka a brak majątku

„Pani mecenas, czy mogę ogłosić upadłość konsumencką, jeżeli nie posiadam żadnego majątku?”

To pytanie klienci w  kancelarii zadają jak mantrę. Jedni z nich nie mają żadnego majątku, gdyż nigdy się niczego wartościowego nie dorobili, a innym wszystko, co mieli już dawno zabrał komornik.

Tak więc odpowiadam: Tak, MOŻESZ ogłosić upadłość konsumencką, jeżeli nie posiadasz żadnego majątku. Brak majątku nie jest bowiem przeszkodą do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Zapamiętaj zatem, że jeśli nie posiadasz żadnych nieruchomości, czy wartościowych ruchomości to nie stanowi to problemu.

Upadłość konsumencka a brak majątku

Powiem więcej, fakt nieposiadania przez Ciebie żadnego majątku jest wręcz korzystny. Dlaczego?

  • Po pierwsze, wtedy po prostu najlepiej wyjdziesz na upadłości konsumenckiej. Uzyskasz umorzenie długów co do zasady bez poniesienia strat materialnych.
  • Po drugie, brak majątku oznacza, że postępowanie upadłościowe zakończy się dużo szybciej😉

Pominięty zostanie bowiem etap sprzedaży Twojego majątku przez syndyka. Syndyk nie będzie miał czego sprzedawać. Ten etap, zwłaszcza gdy posiadasz mało atrakcyjną nieruchomość albo posiadasz mały udział we własności nieruchomości może trwać bardzo długo (nawet kilka lat). Jeden z moich klientów posiadał udział 1/6 we własności mieszkania i jego sprzedaż zajęła syndykowi ponad dwa lata.

Zresztą, nawet gdy posiadasz atrakcyjną nieruchomość i jesteś jej jedynym właścicielem, to jej sprzedaż również zajmie syndykowi trochę czasu ( ok. kilkunastu miesięcy). Więcej o tym, ile trwa upadłość konsumencka przeczytasz tutaj.

Upadłość konsumencka a brak majątku

Pamiętaj im krótsze postępowanie upadłościowe, tym lepiej dla Ciebie😉

  • Po pierwsze, ma to znaczenie zwłaszcza, jeśli pracujesz.  Syndyk będzie bowiem wtedy przez krótszy okres zajmował twoje wynagrodzenie za pracę.
  • Po drugie, wówczas Twoje długi szybciej się umorzą!

Upadłość konsumencka a brak majątku

Skoro brak majątku oznacza same korzyści w postępowaniu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to  możesz mieć pokusę wyzbycia się wartościowych składników majątku przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką. Przestrzegam przed takim zachowaniem!

Jeżeli zatem rozważasz np. darowanie domu na rzecz córki, to uważaj! Istnieje bowiem duże ryzyko, że spotkasz się z zarzutem syndyka działania w celu pokrzywdzenia wierzycieli. To z kolei może mieć surowe konsekwencje w upadłości konsumenckiej i zniweczyć Twoje szanse na oddłużenie.

*****

O tym, ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej przeczytasz tutaj.

Powiązane materiały wideo

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Adam 14 maja, 2019 o 14:24

A czy możliwym jest rozpoczęcie upadłości konsumenckie i uchronienie przed sprzedażą mieszkania w drodze licytacji komorniczej, już po licytacji komorniczej, ale przed uprawomocniniem się przybicia (zakładająć, że będziemy odwlekać to przybicie w czasie)?

Odpowiedz

Kinga Gawor 7 lipca, 2019 o 18:28

Panie Adamie, biorąc pod uwagę tempo pracy sądów upadłościowych, musi pan wziąć pod uwagę, że może to nie być realne.

Odpowiedz

Artur 1 sierpnia, 2022 o 22:36

A co w sytuacji gdzie dłużnik nie posiada żadnego majątku, ma dziecko na utrzymaniu a do tego jest osobą bezrobotną ???

Odpowiedz

Kinga Gawor 2 sierpnia, 2022 o 18:19

Panie Arturze, taka sytuacja nierzadko występuje w upadłości konsumenckiej.

Odpowiedz

Jacek 1 grudnia, 2022 o 20:39

Witam mam około 45 tys długów z różnych tytułów jestem osobą bezrobotna nie posiadam zadnego majatku i mam córkę na wychowaniu. Jaki byłby koszt złożenia wniosku o upadłości jakie są szanse na uzyskanie upadłości

Odpowiedz

Kinga Gawor 26 listopada, 2023 o 13:47

Panie Jacku, pana zadłużenie nie jest duże jeśli chodzi o upadłość konsumencką. Jestem zdania, że z upadłości konsumenckiej powinniśmy korzystać w ostateczności, kiedy naprawdę nie mamy alternatywy. Być może pana sprawa do takich należy, ale nie jestem w stanie tego stwierdzić na podstawie pana krótkiej wypowiedzi. Na marginesie podam, że zdarzały się w praktyce mojej kancelarii (Gawor kancelaria Prawna) przypadki, gdzie ogłosiłam upadłość konsumencką osób o łącznej kwocie zadłużenia podobnej do pana lub nawet niższej. Takie przypadki należy jednak zawsze rozpatrywać indywidualnie.

Odpowiedz

Lucyna 6 lutego, 2023 o 20:36

Witam. Mam zamiar wystąpić do sądu o upadłość konsumencką. Nie mam żadnego majątku i jestem na emeryturze I grupa inwalidzka. Mieszkam w mieszkaniu córki „na dożywociu”. Wcześniej mieszkałam na wsi i stać mnie było na spłatę zaciągniętych pożyczek. Dużą część mam spłaconą – spłata bez opóżnień. Jednak teraz mieszkam w mieście, płacę wysoki czynsz, wszystkie opłaty zwiększyły się prawie o 100 procent, Wzrosły też raty pożyczek. Po zliczeniu wszystkich kosztów brakuje mi pieniędzy na życie. Do stycznia br . nie mam długów. Ale już od lutego nie będę w stanie spłacać pożyczek. Czy mam szansę na upadłość konsumencką, kiedy mogę złożyć wniosek i jak może ona przebiegać.

Odpowiedz

Kinga Gawor 26 listopada, 2023 o 13:40

Pani Lucyno, ma pani szanse na upadłość konsumencką.Co więcej, być może jest szansa, że w pani sprawie sąd umorzy zobowiązania bez ustalenia planu spłaty wierzycieli. Dużą część moich klientów stanowią emeryci o podobnej do pani sytuacji materialnej. Celem uzyskania odpowiedzi na pozostałe pani pytania zalecam poczytać artykuły na moim blogu lub umówić się na odpłatną, indywidualną konsultację ze mną (biuro@gaworkancelaria.pl).

Odpowiedz

anna 29 sierpnia, 2023 o 20:12

syn zarabia 4500 i nabrał pozyczek na kwote okolo 120 tys w tym jakies około 30 tys. chwilowki. Czy powinien ogłosić upadłość konsumencką. On nie ma nic bo wszystko przegrywa a ja tez już mam dosyć dawania mu pieniędzy.

Odpowiedz

Kinga Gawor 26 listopada, 2023 o 13:35

Pani Anno, na podstawie pani krótkiego wpisu nie jestem w stanie jednoznacznie ocenić, czy pani syn kwalifikuje się na upadłość konsumencką. Jak najbardziej zasadne jest oczywiście zbadanie sprawy przez specjalistę od upadłości konsumenckiej. Zalecam umówienie się na odpłatną, indywidualną konsultację ze mną (biuro@gaworkancelaria.pl). Ponadto, skoro pani pisze, że syn „wszystko przegrywa”, to być może powinien on podjąć kroki celem ustalenia, czy nie jest uzależniony od hazardu. O upadłości konsumenckiej osób uzależnionych od hazardu pisałam w tym artykule:Czy hazardzista może ogłosić upadłość konsumencką?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: