Upadłość konsumencka prezesa spółki - historia Zbigniewa - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Upadłość konsumencka prezesa spółki – historia Zbigniewa

Kinga Gawor22 czerwca 2023Komentarze (0)

upadłość konsumencka prezesa spółki

Dzisiejszy wpis dotyczy tematu upadłość konsumencka prezesa spółki. Czy wiesz, że prezes zarządu spółki z o.o. może uzyskać oddłużenie wskutek ogłoszenia upadłości konsumenckiej? Dziś opowiem Ci, jak oddłużyłam członka zarządu spółki z o.o.

Upadłość konsumencka prezesa spółki

Do kancelarii zgłosił się 58-letni Zbigniew. Jego zadłużenie opiewało na bagatela … ponad 3 mln zł. Na spotkaniu ze mną Zbigniew przyjął dość ironiczny ton, chyba nie do końca wierząc w to, że kiedykolwiek uda mu się oddłużyć. Zwierzył mi się z tego, jak obecnie wiedzie mu się w życiu. Powiedział, że teraz to ma tylko „pod górę”. Ogromne zadłużenie wpędziło go w depresję, żona się z nim rozwiodła, a ojciec z którym prowadził feralny biznes zachorował na nowotwór. Jeden komornik zlicytował mu dom. Drugi natomiast w dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia zajął mu ruchomości w wynajmowanym mieszkaniu, w tym antyczną komodę po pradziadku. Komoda od starości ledwo stała na nogach, a drzwiczki się nie domykały, jednak jej walor sentymentalny dla klienta był ogromy. Zresztą co do tego zajęcia komorniczego, to klient najbardziej nie mógł przeżyć tego, że doszło do niego zaraz przed Świętami Bożego Narodzenia. Nie muszę dodawać, jak to wydarzenie zepsuło Święta klientowi.

Klient już stracił rachubę odnośnie tego, ilu obecnie ma komorników i nawet gubił się w ich nazwiskach. W długach spółki był jednak dobrze zorientowany, zwłaszcza tych u kontrahentów spółki. Niepowodzenie finansowe spółki traktował jak życiową  porażkę i ujmę na honorze.

Oddłużenie członka zarządu

Zbigniew kilkanaście lat temu był członkiem zarządu spółki z o.o. Prowadził tę firmę razem z ukochanym ojcem. To była spółka budowlana. Doglądał jej jak własne „dziecko”. Wskutek trudnej sytuacji rynkowej spółka ta po 9 latach działalności stała się niewypłacalna. Długi spółki przekraczały 3 mln zł i powstały w czasie, gdy Zbigniew był w jej zarządzie. Gros z tych długów to były długi wobec US i ZUS. Reszta to  głównie długi wobec kontrahentów spółki. Zbigniew jako członek zarządu nie złożył w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Zresztą spółki nie było nawet stać na wniesienie opłaty sądowej od tego wniosku w kwocie kilku tysięcy złotych.

UWAGA:  Na członku zarządu spółki z o.o. ciąży obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Termin na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki jest bardzo krótki. Wynosi on 30 dni od powstania niewypłacalności.

Upadłość konsumencka prezesa spółki

Wierzyciele spółki zaczęli pozywać klienta o zapłatę za długi spółki, a sądy wydawały wyroki zasadzające. W efekcie klient został obciążony odpowiedzialnością za długi spółki. Skutkiem bowiem niewypłacalności spółki było przeniesienie odpowiedzialności za zobowiązania spółki na klienta (jako członka jej zarządu).

UWAGA: Zgodnie z prawem członek zarządu spółki z o.o. odpowiada majątkiem osobistym za długi spółki, które powstały w czasie, gdy zasiadał w jej zarządzie.

Przeczytaj także:

Oddłużenie prezesa spółki z o.o.

Klient wskutek trudnej sytuacji materialnej (zatrudnienie na pensji nieco ponad minimalnej oraz konieczność ponoszenia opłat za wynajem mieszkania i kosztów leczenia ), zdrowotnej (leczenie głębokiej depresji) i rodzinnej (odejście żony, choroba nowotworowa ojca) nie był w stanie spłacać tak wysokiego zadłużenia.

Jak oddłużyć prezesa spółki z o.o.?

Po dogłębnej analizie stanu faktycznego uznałam, że jedynym wyjściem z sytuacji jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Złożyliśmy więc w imieniu klienta wniosek o upadłość konsumencką. Po około dwóch miesiącach od złożenia wniosku sąd ogłosił upadłość konsumencką klienta.

UWAGA: Obecnie jedyną przesłaną ogłoszenia upadłości jest co do zasady niewypłacalność osoby składającej wniosek o upadłość konsumencką oraz posiadanie centrum interesów życiowych w Polsce.

Okoliczność, czy niewypłacalność powstała wskutek zawinionego, czy też niezawinionego zachowania wnioskodawcy, badana jest na późniejszym etapie postępowania upadłościowego, już po ogłoszeniu upadłości.

W sprawie został powołany syndyk. Syndyk prowadził postępowanie dość sprawnie. Już po 9-ciu miesiącach od dnia ogłoszenia upadłości został ustalony korzystny dla klienta plan spłaty wierzycieli. Zgodnie z nim klient został zobowiązany do wpłacania miesięcznej raty w kwocie 600 zł przez okres dwóch lat.

UWAGA: Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej sąd co do zasady ustala dla upadłego plan spłaty wierzycieli. Plan spłaty wierzycieli nie ma charakteru windykacyjnego, a jedynie dydaktyczny. Ma on za zadanie „wychować” dłużnika, aby ten w przyszłości nie zadłużył się ponownie.

Upadłość konsumencka prezesa spółki

W tym przypadku ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozwiązało ogromy problem życiowy klienta. Mimo, że klient nie widział wyjścia z beznadziejnej sytuacji, w jakiej się znalazł wskutek obciążenia odpowiedzialnością za długi spółki, to upadłość konsumencka przyniosła rozwiązanie. W efekcie klient się oddłużył, a jego długi przekraczające 3 mln zł zostały umorzone.

Więcej o oddłużeniu członka zarządu przeczytasz we wpisie  Upadłość konsumencka prezesa spółki z o.o.


Gawor Kancelaria Prawna specjalizuje się w ogłaszaniu upadłości konsumenckich członków zarządu spółek z o.o. z całej Polski. Posiadamy oddziały w Krakowie, Warszawie i Katowicach. Klientów z innych miast Polski oraz z zagranicy obsługujemy zdalnie (możliwość także konsultacji online)

 

Powiązane materiały wideo

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bankrute/domains/bankrutemjestem.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: