Zmiany w upadłości konsumenckiej - byli przedsiębiorcy będą mogli spać spokojnie - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Zmiany w upadłości konsumenckiej – byli przedsiębiorcy będą mogli spać spokojnie

Kinga Gawor08 sierpnia 201814 komentarzy

zmiany w upadłości konsumenckiej a byli przedsiębiorcyDzisiejszy wpis dotyczy tematyki zmiany w upadłości konsumenckiej a byli przedsiębiorcy. Jest mi miło poinformować, że szykują się rewolucyjne zmiany w upadłości konsumenckiej. Jest mi jeszcze milej stwierdzić, że część tych zmian dotyczy byłych przedsiębiorców. Ustawodawca zamierza otworzyć na oścież drzwi do upadłości konsumenckiej dla byłych przedsiębiorców – osób fizycznych, którzy uprzednio prowadzili jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie drzwi te są jedynie uchylone.

Zmiany w upadłości konsumenckiej a byli przedsiębiorcy: projekt nowelizacji prawa upadłościowego

Obecnie trwają prace nad projektem nowelizacji prawa upadłościowego, w tym przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej. Projekt przewiduje korzystne rozwiązania dla byłych indywidualnych przedsiębiorców. Ale po kolei.

Zmiany w upadłości konsumenckiej a byli przedsiębiorcy: obecny stan prawny

Obecnie byli przedsiębiorcy mają bardzo ograniczony dostęp do upadłości konsumenckiej. Mowa o osobach fizycznych, które uprzednio prowadziły działalność gospodarczą. Powszechną praktyką jest bowiem brak składania przez takie osoby wniosków o upadłość firmy w ustawowym terminie. Wynika to najczęściej z braku świadomości, że taki obowiązek na nich ciąży. Prawo jednak jest w tej kwestii twarde i nieubłagane. Każdy przedsiębiorca, w tym osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, ma obowiązek złożenia wniosku o upadłość przedsiębiorcy w terminie 30 dni od daty niewypłacalności.

Zmiany w upadłości konsumenckiej a byli przedsiębiorcy: brak złożenia wniosku o upadłość firmy

Brak złożenia takiego wniosku w terminie może uniemożliwić byłemu przedsiębiorcy ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zgodnie bowiem z obecnymi przepisami, sąd oddali wniosek o upadłość konsumencką, jeżeli w okresie 10 lat przed dniem jego złożenia, dłużnik mając taki obowiązek nie zgłosił w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości. Sąd zatem obecnie bada, czy w okresie 10 lat przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką miałeś obowiązek złożyć wniosek o upadłość przedsiębiorcy. Jeżeli jesteś byłym przedsiębiorcą, to sąd taki obowiązek (oraz brak wywiązania się z niego) z łatwością ustali. Statystyki w tej kwestii nie napawają optymizmem. Niezłożenie w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn oddalenia wniosku o upadłość konsumencką.

Zmiany w upadłości konsumenckiej a byli przedsiębiorcy: kiedy były przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką?

Obecnie były przedsiębiorca, który nie złożył w terminie wniosku o upadłość firmy, może ogłosić upadłość konsumencką tylko wtedy, gdy jest w stanie wykazać, że przeprowadzenie postępowania upadłościowego jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi bądź też, gdy od chwili wystąpienia stanu niewypłacalności upłynęło 10 lat. Jako przykład zastosowania wspomnianych względów słuszności lub względów humanitarnych można wskazać ciężką chorobę dłużnika lub osoby mu najbliższej. Zatem, jeżeli nie złożyłeś w terminie wniosku o upadłość firmy, a nie jesteś w stanie wykazać względów słuszności lub względów humanitarnych albo od chwili wystąpienia stanu niewypłacalności nie upłynęło 10 lat, to sąd oddali Twój wniosek o upadłość konsumencką.

Zmiany w upadłości konsumenckiej a byli przedsiębiorcy: moja ocena obecnego stanu prawnego

Rozwiązanie takie oceniam negatywnie. Według mnie jest ono wyrazem niezasadnego napiętnowania byłych indywidualnych przedsiębiorców. Jak słusznie zauważył Rzecznik Praw obywatelskich Adam Bodnar w swoim Wystąpieniu z dnia 26.06.2018 r. do Ministra Sprawiedliwości w związku z projektem nowelizacji ustawy o upadłości: „osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą pod względem profesjonalizmu w zakresie prawa czy finansów z reguły nie różnią się od osób fizycznych nieprowadzących takiej działalności. W takiej sytuacji, pozostawienie przedsiębiorcom wyłącznie możliwości zgłoszenia upadłości likwidacyjnej, wydaje się niesprawiedliwe społecznie.” Tekst tego wystąpienia możesz zobaczyć tutaj.

Zmiany w upadłości konsumenckiej a byli przedsiębiorcy: jak to wygląda w praktyce?

Muszę przyznać, że gros moich klientów zmaga się z zarzutem niezłożenia w terminie wniosku o upadłość firmy. Jedynie części z nich udaje się skutecznie powołać na względy słuszności lub humanitarne. Są też tacy, którzy skutecznie powołują się na upływ okresu 10 letniego, choć tutaj czasem są problemy z brakami w dokumentach ze względu na długi upływ czasu. Więcej o upadłości konsumenckiej byłego przedsiębiorcy możesz przeczytać tutaj.

Zmiany w upadłości konsumenckiej a byli przedsiębiorcy: brak złożenia wniosku o upadłość firmy już Ci nie zaszkodzi

Zgodnie z planowanymi zmianami, wspomniany powyżej brak wcześniejszego złożenia wniosku o upadłość firmy nie będzie już stanowił dla sądu podstawy do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. Byli przedsiębiorcy, którzy uchybili temu obowiązkowi, nie będą zatem musieli, celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej, powoływać się na względy słuszności lub względy humanitarne albo na upływ 10 lat od dnia powstania niewypłacalności. Sąd już nie będzie badał, czy w okresie 10 lat przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką miałeś obowiązek złożyć wniosek o upadłość. Zatem, jeśli nie złożyłeś w terminie wniosku o upadłość firmy, to będziesz mógł spać spokojnie. Sąd z tego powodu nie będzie mógł oddalić Twojego wniosku o upadłość konsumencką. Ta przełomowa zmiana jest dużym ukłonem wobec byłych przedsiębiorców;) Nietrudno sobie wyobrazić, że spowoduje ona wzrost liczby składanych wniosków o upadłość konsumencką.

Zmiany w upadłości konsumenckiej a byli przedsiębiorcy: prezes spółki z o.o. też będzie mógł spać spokojnie

Powyższe zmiany dotyczące braku negatywnych konsekwencji niezłożenia terminowego wniosku o upadłość  dotyczą także członków zarządu spółek kapitałowych (spółki z o.o. i spółki akcyjnej). Zatem, jeżeli jesteś członkiem zarządu spółki z o.o., który nie złożył w terminie wniosku o upadłość reprezentowanej przez siebie spółki z o.o., to również będziesz mógł spać spokojnie. Sąd nie oddali Twojego wniosku o upadłość konsumencką tylko dlatego, że zaniechałeś złożenia w terminie wniosku o upadłość spółki. Tak, jak i przy byłych przedsiębiorcach, sąd już nie będzie badał, czy w okresie 10 lat przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką miałeś obowiązek złożyć wniosek o upadłość spółki.

Zmiany w upadłości konsumenckiej a byli przedsiębiorcy: kiedy zmiany wejdą w życie?

Nie wiadomo, kiedy planowane zmiany wejdą w życie. Ponadto nie wiadomo, czy będą one obowiązywać w obecnym kształcie. Projekt jest bowiem obecnie na etapie prac w Sejmie.  Niemniej istnieje szansa na to, że zmiany zaczną obowiązywać w I kwartale 2020 r.

Prace nad projektem zmian w prawie upadłościowym można śledzić tutaj.

 

Formularz wniosku o upadłość konsumencką znajdziesz tutaj.

 

*****

Kancelaria prawna Kraków.

Upadłość konsumencka Kraków.

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.

{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Adam 9 sierpnia, 2018 o 09:03

Witam, działalność gospodarczą zamknąłem dwa lata temu. Z okresu, gdy prowadziłem działalność pozostały mi dwa duże długi, jeden wobec ZUS (ok. 35 tys), drugi wobec Urzędu Skarbowego (ok. 40 tys). Czy te długi zostaną umorzone w upadłości konsumenckiej?

Odpowiedz

Kinga Gawor 9 sierpnia, 2018 o 14:18

Panie Adamie, wszelkie długi z działalności gospodarczej podlegają umorzeniu w upadłości konsumenckiej, te wobec ZUS i US również.

Odpowiedz

Adam 9 sierpnia, 2018 o 15:23

Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze jedna sprawa mnie interesuje. Komornik prowadzi wobec mnie postępowanie egzekucyjne. Zajął mi mieszanie. Czy nie jest za późno dla mnie na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Odpowiedz

Kinga Gawor 9 sierpnia, 2018 o 17:32

Nie, nie jest za późno.Prowadzenie przeciwko Panu postępowania egzekucyjnego nie stoi na przeszkodzie ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Nie przeszkadza temu również fakt dokonania przez komornika zajęcia Pana mieszkania.

Odpowiedz

Łukasz 18 października, 2018 o 16:29

Witam serdecznie, Czy jesli mialem dzialalnosc gospodarczą (to bylo w 2013 r), wzialem sprzet w leasing a nastepnie mi go ukradziono przez co nie moglem kontynuowac spłacania rat, powstały wówczas zaległości i nie mogłem kontynuować dalszej pracy zarobkowej z powodu braku narzedzi do pracy a nie majac majatku nie stac mnie bylo na zgloszenie upadlosci przedsiebiorcy, dzialalnosc zostala zamknieta w między czasie to moge teraz wnioskowac o upadlosc konsumencka i ten wniosek nie zostanie odrzucony ? Dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedz

Kinga Gawor 22 października, 2018 o 15:24

Panie Łukaszu, istotne jest, czy w czasie prowadzenia przez pana działalności gospodarczej miał pan jedynie jednego wierzyciela, tj. firmę leasingową, czy też tych wierzycieli było więcej, tj. co najmniej dwóch. Jeżeli tylko jeden, to nie stał się pan niewypłacalny w toku prowadzenia firmy i może pan teraz ogłosić upadłość konsumencką. Jeżeli jednak wierzycieli było co najmniej dwóch, to stał się pan niewypłacalny w trakcie prowadzenia firmy. To oznacza, że spoczywał na panu obowiązek złożenia w terminie wniosku o upadłość firmy. Nie było natomiast wymagane od pana doprowadzenie do ogłoszenia przez pana upadłości firmy.To duża różnica. Złożenie bowiem wniosku o upadłość firmy kosztuje 1000 zł plus zaliczka na wydatki w toku postępowania upadłościowego w wysokości nieco ponad 4500 zł. Natomiast koszt przeprowadzenia całego postępowania upadłościowego waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy. Wydaje się, że może być panu trudno wykazać przed sądem, że nie stać pana było na poniesienie kwoty 1000 zł plus zaliczki.

Odpowiedz

barbara 15 listopada, 2018 o 08:47

Dzień Dobry , jestem małym przedsiebiorca z północy Polski , osoba prowadzaca firme jednoosobowa. mam zelgłosci w US i Zus i u kontrachentów, nie daje rady poniewaz choruje i to powaznie . Czy to ze nie mam majatku, nie mam pieniążków ogólnie stoi na przeszkodzie o złozenie wniosku o upadłosc? czy jako osoba niemajętna mam sznase? czy firme musze zamknac aby złozyc wniosek ? bo z tego co czytam dlaeka droga do upadłosci konsumenckiej. Jakie sa koszty ? ile kosztuje skorzystanie z pomocy prawników? zapewne duzo …moze mi Pani podać mniej wiecej ile pieniazków potzrebuje na poczatek ?

Odpowiedz

Kinga Gawor 15 listopada, 2018 o 12:41

Pani Barbaro, fakt, że Pani nie ma żadnego majątku nie stoi na przeszkodzie ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Mimo braku majątku może Pani taką upadłość ogłosić. Tak, firmę na pewno trzeba będzie wyrejestrować przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką. W pani przypadku może występować jednak inna przeszkoda w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej – brak terminowego złożenia wniosku o upadłość firmy. Obecnie obowiązuje bowiem wymóg, aby przedsiębiorca (także ten jednoosobowy działający na podstawie wpisu do CEIDG) złożył wniosek o upadłość firmy w terminie 30 dni od dnia niewypłacalności. Niewypłacalność występuje, gdy są długi wobec co najmniej dwóch wierzycieli. Dopiero po spełnieniu tego obowiązku, a następnie wyrejestrowaniu działalności z rejestru, przedsiębiorca może składać wniosek o upadłość konsumencką. Trzeba zatem ustalić, czy pani ten termin nie upłynął, a jeżeli już upłynął, to czy niezłożenie wniosku o upadłość firmy było przez panią niezawinione ( cięższa choroba może usprawiedliwiać brak terminowego złożenia wniosku o upadłość firmy). Zalecam kontakt z kancelarią celem uzyskania bezpłatnej analizy pani szans na upadłość konsumencką i ewentualnej wyceny kosztu sporządzenia wniosku o upadłość konsumencką.

radca pr. Kinga Gawor

Odpowiedz

Piotr 26 listopada, 2018 o 11:58

Witam!
Mam długi w US , ZUS i u kontrahentów które powstały w okresie 2004-2007. Nie mam nic oprócz domu wspólnie z żoną. Z żoną mam rozdzielność majątkową sprzed długów. Jeżeli chciałbym zrobić upadłość to co z tym majątkiem czyli domem?

Odpowiedz

Kinga Gawor 29 listopada, 2018 o 12:25

Panie Piotrze, jeżeli sąd ogłosi pana upadłość, to ponieważ między panem a żoną istnieje rozdzielność majątkowa, to połowa domu wejdzie do masy upadłości, którą spienięży syndyk. Pod pewnymi warunkami jest jednak możliwość uratowania domu, zwłaszcza jeżeli spłacacie państwo hipotekę. Proszę skontaktować się z kancelarią w tej sprawie.

Odpowiedz

Filip 8 lutego, 2019 o 19:54

Dzień dobry,

Czy w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez byłego członka zarządu sp zoo który odpowiada za zobowiązania wobec ZUS i US na podstawie decyzji w/w organów, to czy te zobowiązania mogą być przedmiotem postępowania o upadłość konsumencka byłego członka zarządu czy w tej sytuacji jest to niemożliwe i zobowiązania byłych członków zarządu nie podlegają umorzeniu, rozłożeniu na raty przez sąd.

Odpowiedz

Kinga Gawor 26 lutego, 2019 o 15:31

Panie Filipie, w postepowaniu o upadłość konsumencką byłego członka zarządu spółki z o.o. umarzają się wszystkie jego zobowiązania, także te publicznoprawne jak wobec US i ZUS.

Odpowiedz

Urszula 3 stycznia, 2020 o 08:36

Dzień dobry, mój narzeczony był niegdyś właścicielem firmy, którą de facto prowadził jego ojciec – miał wszystkie upoważnienia. Bez wiedzy narzeczonego ojciec sprowadził na niego długi – nie odprowadził VAT-u i składek ZUS, co narzeczony przez zajęcie komornicze już spłacił (ok. 50 tyś.) Zamknął firmę gdy tylko jego ojciec zniknął. W międzyczasie okazało się, że przeciwko jego ojcu toczy się postępowanie o wyłudzenie kredytu. Ukradł leasingowane samochody na firmę narzeczonego. Teraz okazało się, że narzeczy ma dług na 700 000 zł… Nie jesteśmy w stanie spłacić takiej kwoty. Czy narzeczony jest w stanie ogłosić upadłość konsumencka? Nie ma żadnego majątku, co z planem spłaty wierzycieli?

Odpowiedz

Kinga Gawor 7 stycznia, 2020 o 12:06

Pani Urszulo, pani narzeczony ma szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej.Najlepiej w tej sprawie umówić się na konsultację w kancelarii lub zdalnie przez skype (jeżeli pani narzeczony jest spoza Krakowa). To, że pani narzeczony nie ma żadnego majątku nie stanowi przeszkody w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej sąd ustali plan spłaty wierzycieli, chyba że zajdą podstawy do tego, żeby odstąpić od ustalania tego planu – o tym przeczyta pani w tym wpisie: https://bankrutemjestem.pl/plan-splaty-wierzycieli-2018/ . Od marca 2020 r. plan spłaty wierzycieli może być ustalony nawet na 7 lat.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: