Długi zatajone nie zostaną umorzone - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Długi zatajone nie zostaną umorzone

Kinga Gawor09 lipca 20184 komentarze

ujawnienie wierzycieli we wniosku o upadłość konsumenckąUjawnienie wierzycieli we wniosku o upadłość konsumencką jest jednym z głównych elementów tego wniosku. Istotne jest przy tym, abyś we wniosku ujawnił wszystkich znanych Ci wierzycieli.

Ujawnienie wierzycieli we wniosku o upadłość konsumencką: brak umorzenia długów zatajonych

W wyniku postępowania o upadłość konsumencką wszystkie lub przynajmniej część Twoich długów zostanie umorzona😉 Tak właśnie się stanie! Jest to cel, do którego zmierza każdy niewypłacalny dłużnik składający wniosek o upadłość konsumencką. Powiedziałabym nawet, że to jest kwintesencja upadłości konsumenckiej.

Oczywiście są pewne kategorie długów, które nie zostaną umorzone wskutek upadłości konsumenckiej. Przykładowo są to zobowiązania alimentacyjne. Zatem jeżeli zastanawiasz się, czy uzyskasz alimenty na dzieci od byłego męża, który ogłosił upadłość konsumencką, to odpowiedź brzmi tak!

Nie podlegają ponadto umorzeniu w wyniku upadłości konsumenckiej długi, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu. Zatem bardzo ważne jest, abyś we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wskazał wszystkich wierzycieli. Zapamiętaj, że nie „opłaca się” ukrywać informacji o długach, bo po prostu nie zostaną one umorzone w wyniku postępowania o upadłość konsumencką.

Ujawnienie wierzycieli we wniosku o upadłość konsumencką: umyślne zatajenie długów we wniosku

Wielu z Was pyta mnie, kiedy wystąpi ryzyko uznania przez sąd, że nie ujawniliście danego długu umyślnie. To, czy sąd uzna pominięcie przez Ciebie danego długu za umyślne zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Przykładowo, jeżeli nie wskażesz wierzyciela, od którego na miesiąc przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką dostałeś wezwanie do zapłaty, to jest duże ryzyko, ze sąd uzna to za świadome pominięcie. Podobnie też może być oceniane przez sąd pominięcie wierzyciela, któremu jesteś winien bardzo dużą kwotę. Przykładowo, jeśli pominąłeś we wniosku swojego kluczowego kontrahenta z czasów prowadzenia działalności gospodarczej, któremu jesteś winien 1 000 000 zł. Podobnie też może być oceniany brak wskazania we wniosku jako wierzyciela takich podmiotów, jak ZUS (z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne) czy US (z tytułu niezapłaconego VATu).

Ujawnienie wierzycieli we wniosku o upadłość konsumencką: oddalenie wniosku o upadłość konsumencką

Ponadto, zatajenie długów we wniosku o upadłość konsumencką może skutkować oddaleniem wniosku o upadłość konsumencką przez sąd. Dodatkowo może ono także  stanowić podstawę umorzenia postępowania o upadłość konsumencką w okresie już po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Więcej o zatajeniu długów we wniosku o upadłość konsumencką przeczytasz we wpisach: Nie warto zatajać wierzycieli we wniosku o upadłość konsumencką oraz Czy Twoi wierzyciele dowiedzą się o złożeniu przez Ciebie wniosku o upadłość konsumencką?

Ujawnienie wierzycieli we wniosku o upadłość konsumencką: gdy wierzyciel wziął udział w postępowaniu

Należy jednak podkreślić, że  zasada niedopuszczalności umorzenia zobowiązań umyślnie niezgłoszonych przez upadłego nie ma charakteru bezwzględnego. Prawo przewiduje bowiem od niej wyjątek.  To odstępstwo polega na sytuacji, gdy dany wierzyciel brał udział w postępowaniu upadłościowym. Wówczas nastąpi skutek umorzenia danego zobowiązania. Zatem nawet, jeżeli umyślnie nie ujawniłeś danej wierzytelności, a wierzyciel, któremu ona przysługuje mimo to wziął udział w postępowaniu upadłościowym, to dojdzie do umorzenia tej wierzytelności.

 

Ujawnienie wierzycieli we wniosku o upadłość konsumencką: co, gdy nie ujawniłeś wierzyciela we wniosku?

Według mnie, w przypadku, gdy umyślnie nie ujawniłeś wierzyciela we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to po ogłoszeniu upadłości powinieneś to jak najszybciej zgłosić. Dopuszczam zatem coś na kształt „czynnego żalu” upadłego. Ryzyko braku umorzenia pominiętego zobowiązania oraz wystąpienia innych daleko idących konsekwencji, o których piszę powyżej, jest po prostu zbyt duże. Zgłoszenie wierzytelności post factum powinno dawać upadłemu możliwość naprawienia błędu popełnionego na etapie składania wniosku. Niektórzy specjaliści prawa upadłościowego przyjmują, że w razie umyślnego pominięcia (nieujawnienia) wierzytelności, możliwe jest „ujawnienie” istnienia wierzytelności przez upadłego także po ogłoszeniu upadłości w drodze pisma procesowego skierowanego do sędziego-komisarza (vide Prawo upadłościowe Zimmerman 2018, wyd. piąte)

 

 

*****

Formularz wniosku o upadłość konsumencką znajdziesz tutaj.

O tym, ile trwa upadłość konsumencka przeczytasz tutaj.

O tym, czy spełniasz warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej, dowiesz się tutaj.

O tym, jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką przeczytasz tutaj.

 

 

Kancelaria prawna Kraków

Upadłość konsumencka Kraków

Porady prawne Kraków

Upadłość konsumencka kancelaria Kraków

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grzegorz 27 października, 2018 o 20:22

Witam,
w moim toczącym się postępowaniu upadłościowym nieświadomie zataiłem fakt podpisania umowy pożyczki z zfśs z moim pracodawcą.Nie zrobiłem tego najzwyczajniej dlatego,ponieważ nie był i nie jest to dług przeterminowany,ponieważ pracodawca cały czas potrąca z mojego wynagrodzenia(z kwoty,która zostaje do mojej dyspozycji po potrąceniach dla syndyka)kwoty rat na poczet spłaty wymienionego zobowiązania.Najpewniej z tego powodu zupełnie zapomniałem,że nie
podałem pracodawcy jako mojego wierzyciela.W toku postępowania Sąd dopatrzył się tego faktu i wyznaczył mi termin rozprawy(zostałem wezwany ja,syndyk oraz zostały powiadomione strony postępowania) na którym ma zostać podjęta decyzja,czy zachodzą przesłanki do
umorzenia postępowania ze względu na fakt zatajenia przeze mnie tej pożyczki.Czy moglibyście mi Państwo coś poradzić?Co mogę zrobić,żeby spróbować przekonać Sąd,że było to niecelowe działanie,tak naprawdę celowość nie miałaby tutaj żadnego sensu.W jaki sposób i co mogę przygotować
na wspomniane posiedzenie Sądu w takiej sprawie(może wystąpić do pracodawcy o zaświadczenie,że potrąca raty pożyczki z wynagrodzenia)?Może Państwa kancelaria miała podobny przypadek.Bardzo proszę o pomoc,o jakieś wskazanie i z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Grzegorz

Odpowiedz

Kinga Gawor 30 października, 2018 o 00:18

Panie Grzegorzu, z pana opisu wynika, że nieujawnienie długu z zfśs we wniosku o ogłoszenie upadłości nie miało charakteru celowego. Wydaje się, że to wynikało z nieznajomości prawa przez pana. We wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy ujawnić wszystkie długi, również te, które powstały na podstawie umów jeszcze nie wypowiedzianych przez wierzycieli oraz te, które na dzień złożenia wniosku były regularnie płacone. Pan najwidoczniej o tym nie wiedział. Przed sądem powinien pan próbować wykazać, że niezgodność z prawdą/niezupełność danych podanych we wniosku (odnośnie ilości wierzycieli) nie była istotna. Tak mogłoby być przykładowo w sytuacji, gdyby dług nieujawniony przez pana nie był duży, a pożyczki z zfśs zazwyczaj do takich należą. Ponadto celem uchronienia się przed umorzeniem postępowania upadłościowego może pan się powołać na względy słuszności lub względy humanitarne (np. ciężka choroba), jeżeli oczywiście mają one zastosowanie w pana przypadku.

Odpowiedz

Grzegorz 30 października, 2018 o 16:51

Dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedz

Przemek 9 czerwca, 2020 o 16:46

Witam serdecznie ,ja jestem w bardzo podobnej sytuacji z tym, że ja po ogłoszeniu upadłości zaciagnalem pożyczkę w zfśs ,która w całości po przelaniu na konto została zajęta przez syndyka i włączoną do masy upadłościowe . Ja zupełnie nie byłem świadom takiej sytuacji bo w przeciwnym razie bym tej pożyczki nie zaciągnął, oczywiście o całej sytuacji poinformowałem syndyka ,który sam nie bardzo wiedział jak się do tego ustosunkować i stwierdził, że musi wysłać pismo do sędziego komisarza . Co w sytuacji jeśli syndyk będzie chciał umorzyc mi postępowanie ?….chciałbym zaznaczyć iż pożyczkę splacam z pieniędzy, które zostawia mi syndyk do mojej dyspozycji

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: