Jakie długi nie zostaną umorzone w wyniku upadłości konsumenckiej? - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Jakie długi nie zostaną umorzone w wyniku upadłości konsumenckiej?

Kinga Gawor29 czerwca 2018Komentarze (0)

jakie długi nie zostaną umorzone w wyniku upadłości konsumenckiejDziś o tym, jakie długi nie zostaną umorzone w wyniku upadłości konsumenckiej. Istotą upadłości konsumenckiej jest umorzenie długów, jednak  nie wszystkie długi długi zostaną wyzerowane w wyniku tej upadłości. Są pewne kategorie długów wyłączone od umorzenia.

Jakie długi nie zostaną umorzone w wyniku upadłości konsumenckiej? alimenty

Jest jednakże pewna kategoria długów wyłączona od umorzenia, nawet w wypadku ogłoszenia upadłości. Te długi w każdym wypadku muszą być spłacone. Zaliczają się do nich przede wszystkim zobowiązania alimentacyjne. Zatem zobowiązania alimentacyjne nie zostaną umorzone w wyniku upadłości konsumenckiej. To nie jest dobra wiadomość dla alimenciarzy. Zatem jeżeli zastanawiasz się, czy uzyskasz alimenty na dzieci od byłego męża, który ogłosił upadłość konsumencką, to odpowiedź brzmi: tak, uzyskasz! Rozwiązanie to oceniam pozytywnie, bowiem alimenty często są głównym źródłem utrzymania dla uprawnionych do nich osób.

Jakie długi nie zostaną umorzone w wyniku upadłości konsumenckiej? renty, grzywny, nawiązki

Ponadto nie zostaną umorzone w wyniku upadłości konsumenckiej zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem.

Jakie długi nie zostaną umorzone w wyniku upadłości konsumenckiej? umyślne zatajenie długów we wniosku

Dodatkowo nie podlegają umorzeniu w wyniku upadłości konsumenckiej długi, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu upadłościowym. Zatem nie  zatajaj jakichkolwiek długów we wniosku o upadłość konsumencką, gdyż sankcja będzie dotkliwa – brak  umorzenia tych długów.

Więcej o skutkach zatajenia wierzycieli we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przeczytasz we wpisach: Nie warto zatajać wierzycieli we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej oraz Długi zatajone nie zostaną umorzone.

*****

O tym, jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką przeczytasz we wpisach: Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencka? – cz.1 oraz Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką – cz. 2

Wzór formularza wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej znajdziesz tutaj.

 

Kancelaria prawna Kraków

Upadłość konsumencka Kraków

Upadłość konsumencka kancelaria

porady prawne Kraków

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bankrute/domains/bankrutemjestem.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: