Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką? – cz. 2 - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką? – cz. 2

Kinga Gawor02 lipca 20182 komentarze

Niniejszy wpis jest kontynuacją mojego wcześniejszego wpisu: Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką? – cz. 1, w którym wyjaśniam, jak napisać  wniosek o upadłość konsumencką. jak napisać wniosek o upadłość konsumencką

1.Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką: uzasadnienie wniosku

Uzasadnienie wniosku o upadłość konsumencką to najważniejsza jego część. Wniosek o upadłość konsumencką musisz dokładnie uzasadnić. To oznacza, że powinieneś wskazać, w jakiej sytuacji materialnej i osobistej byłeś, w czasie, gdy zaciągałeś każde ze swoich zobowiązań, tj. jak wyglądały widoki na spłatę danego zobowiązania. Dobrze się skoncentruj na tej części wniosku. Często ta część wniosku liczy ok. kilkanaście – kilkadziesiąt stron. Od treści tej części może zależeć, czy ogłosisz upadłość konsumencką oraz jak długi będzie Twój Plan Spłaty Wierzycieli.

2.Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką: dowody

 W tej części wniosku o upadłość konsumencką wpisujesz dowody, które potwierdzają istnienie wskazanych przez Ciebie we wniosku zdarzeń, będą to m.in.:

  • umowy kredytów/ pożyczek,
  • wypowiedzenia umów kredytów/pożyczek,
  • pisma od komornika w sprawie prowadzonych postępowań egzekucyjnych,
  • w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę – świadectwo pracy/ wypowiedzenie umowy o pracę,
  • dokument poświadczający otrzymywane dochody, np. umowa o pracę, umowa zlecenie, decyzja z ZUS o wysokości renty,

3.Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką: załączniki

W tej części wniosku  o upadłość konsumencką powinieneś wymienić wszystkie dokumenty, jakie załączasz do wniosku. Będą to przykładowo umowy kredytów, wypowiedzenia umów kredytów, pisma od komornika, wypowiedzenie umowy o prace, dokumenty poświadczające otrzymywane dochody.

 Uwagi ogólne do wypełnienia wniosku o upadłość konsumencką

Każdą z rubryk wniosku o upadłość konsumencką przeznaczonych do wypełnienia powinieneś uzupełnić albo skreślić (jeżeli nie dotyczy Ciebie i Twojej sprawy).

Ponadto, celem ułatwienia pracy sądowi i syndykowi poinformuj we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej o toczących się przeciwko Tobie postępowaniach sądowych, egzekucyjnych i administracyjnych z podaniem sygnatury sprawy.

Do wniosku o upadłość konsumencką załącz jego odpis wraz z załącznikami, który zostanie przekazany syndykowi po ogłoszeniu upadłości.

Podsumowując, wypełnienie wniosku o upadłość konsumencką jest dość skomplikowane. Zatem jeżeli masz taką możliwość, to powinieneś skorzystać z pomocy prawnika.

Więcej, o tym, jak napisać wniosek o upadłość konsumencką przeczytasz we wpisie: Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką – cz.1

Formularz wniosku o upadłość konsumencką znajdziesz tutaj.

*****

O tym, jakie dodatkowe dane muszą być podane we wniosku o upadłość konsumencką od dnia 24.03.2020 r. przeczytasz w: Upadłość konsumencka wniosek 2020

Upadłość konsumencka Kraków, Warszawa, Katowice

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr 11 grudnia, 2019 o 12:49

Witam, Mam niezapłaconą szwedzką pożyczkę na studia, od ścierć wieku. Gdybym mieszkał w Szwecji, spłata byłaby bezbolesna, ale musiałem wrócić do Polski, zarabiam cały czas b. nieregularnie, długimi okresami niewiele – po prostu nie jestem w stanie.) Z odsetkami to niemal 70 tys. zł. Czy muszę, i czy powinienem, o tym wspomnieć we wniosku?

Odpowiedz

Kinga Gawor 7 stycznia, 2020 o 12:16

Panie Piotrze, powinien pan we wniosku o upadłość konsumencką wspomnieć o szwedzkiej pożyczce na studia.Jeżeli pan tego nie zrobi, to ten dług się panu nie umorzy. Ponadto świadome zatajenie długu grozi surowymi konsekwencjami – o tym może pan przeczytać tutaj – https://bankrutemjestem.pl/ujawnienie-wierzycieli-we-wniosku-o-upadlosc-konsumencka/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: