dokumenty do wniosku o upadłość konsumencką - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Jakie dokumenty załączyć do wniosku o upadłość konsumencką?

Kinga Gawor02 lipca 20182 komentarze

dokumenty do wniosku o upadłość konsumenckąDzisiejszy wpis dotyczy kwestii dokumenty do wniosku o upadłość konsumencką. Często pytacie, jakie dokumenty  załączyć do wniosku. Cóż, to zależy…

Dokumenty do wniosku o upadłość konsumencką

Generalnie we wniosku o upadłość konsumencką powinieneś wskazać dowody potwierdzające zdarzenia, na jakie powołałeś się we wniosku. Jeżeli zatem napisałeś we wniosku, że przyczyną Twojej niewypłacalności była ciężka choroba, to wskazujesz konkretną dokumentację medyczną potwierdzającą tę chorobę. Ponadto, celem udowodnienia wystąpienia tej choroby, załączasz do wniosku tę dokumentację medyczną.

Jeżeli natomiast Twoje małżeństwo się rozpadło i zdarzenie to wpłynęło na pogorszenie Twojej sytuacji materialnej, powinieneś przedstawić wyrok rozwodowy. W sytuacji, gdy Twój stan zdrowia uniemożliwia Ci podjęcie pracy, to do wniosku załączasz odpowiednie zaświadczenie.

Ważnymi załącznikami do wniosku o upadłość konsumencką będą wypowiedzenia umów o pracę i nowe umowy o prace wskazujące na to, że obecne dochody są niższe niż te, które otrzymywałeś w momencie zaciągania kredytów.

Okoliczności, na jakie się powołujesz we wniosku o upadłość konsumencką

Podsumowując do wniosku o upadłość konsumencką musisz załączyć wszystkie dokumenty, które potwierdzają istnienie okoliczności, na które się tam powołujesz. To oznacza, że powinieneś załączyć dokumenty potwierdzające m. in następujące okoliczności:

 • istnienie Twoich długów, dat ich powstania, ich wysokości oraz wysokości poszczególnych rat,
 • Twoją sytuację materialną i osobistą, jaka istniała w dacie zaciągnięcia każdego ze zobowiązań,
 • widoki, na spłatę każdego ze zobowiązań w dacie ich zaciągnięcia,
 • przyczynę Twojej niewypłacalności,
 • okoliczność, że niewypłacalność nie powstała z Twojej winy lub wskutek rażącego niedbalstwa,
 • istnienie względów słuszności lub humanitaryzmu przemawiających za ogłoszeniem upadłości (gdy niewypłacalność powstała z Twojej winy lub wskutek rażącego niedbalstwa).

Dokumenty do wniosku o upadłość konsumencką: przykłady

Historia każdej niewypłacalności jest inna, stąd lista dokumentów, jakie należy załączyć do wniosku o upadłość konsumencką będzie się różnić w zależności od konkretnego przypadku. Dokumenty, jakie najczęściej są załączane do wniosków o upadłość konsumencką są następujące:

 • umowy kredytów/ pożyczek,
 • wypowiedzenia umów kredytów/pożyczek,
 • wezwania do zapłaty, wszelkie ponaglenia i upomnienia,
 • korespondencja dłużnika kierowana do wierzycieli,
 • pisma od komornika w sprawie prowadzonych postępowań egzekucyjnych,
 • w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę – świadectwo pracy/ wypowiedzenie umowy o pracę,
 • dokument poświadczający otrzymywane dochody, np. umowa o pracę, umowa zlecenie, decyzja z ZUS o wysokości renty,
 • w przypadku uprzedniego prowadzenia działalności gospodarczej – decyzja o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej,
 • w przypadku choroby – dokumentacja medyczna (potwierdzająca Twoje pobyty w szpitalu, jak również dokumentacja o zabiegach i operacjach, jakim zostałeś poddany),
 • w razie otrzymywania dodatkowych świadczeń – pisma lub decyzje poświadczające np. dofinansowanie z MOPS-u,
 • wyrok rozwodowy,
 • wyrok zasadzający alimenty.

Pamiętaj, że wniosek o upadłość konsumencką musisz złożyć w sądzie na odpowiednim formularzu oraz go opłacić. O tym, w którym sądzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką i jak go opłacić piszę we wpisie: Wniosek o upadłość konsumencką.

Natomiast o tym, jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką przeczytasz we wpisach: Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencka? – cz.1 oraz Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką? – cz. 2.

Ponadto, o tym, gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką przeczytasz tutaj: Gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

*****

Formularz wniosku o upadłość konsumencką znajdziesz tutaj.

 

Kancelaria prawna Kraków

Upadłość konsumencka Kraków

porady prawne Kraków

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jacek 28 lutego, 2020 o 14:11

Mam takie pytanie we wniosku Jako wierzyciel sporny wpisuje decyzje która nakłada na mnie obowiązek zapłaty od której się odwołałem do sądu, postępowanie odwoławcze jeszcze się nie zakończyło czy taki wierzyciel będzie brany pod uwagę w postępowaniu? Bo wg mnie decyzja nieprawomocna to taka której tak naprawdę jeszcze nie ma w obrocie. Pozdrawiam

Odpowiedz

Kinga Gawor 28 lutego, 2020 o 18:17

Panie Jacku,
tak, takiego wierzyciela też ujawniamy we wniosku o upadłość konsumencką i jednocześnie zaznaczamy, że chodzi o wierzytelność sporną.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: