Upadłość konsumencka wniosek 2020 - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Upadłość konsumencka wniosek 2020

Kinga Gawor05 lutego 20207 komentarzy

wniosek o upadłość konsumencką 2020W dzisiejszym wpisie poruszę tematykę upadłość konsumencka wniosek 2020. Często pytasz mnie na blogu, czy od 24 marca 2020 r. wniosek o upadłość konsumencką będzie składany na nowym formularzu, czy też na starym. Marzec już za pasem, więc czas najwyższy, żeby te wątpliwości rozwiać.

Upadłość konsumencka wniosek 2020

We wpisach na blogu Jak wypełnić wniosek  upadłość konsumencką? – cz.1 oraz Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką – cz.2 wyjaśniałam, jak krok po kroku wypełnić wniosek o upadłość konsumencką. Zaznaczam tutaj, że samodzielne napisanie wniosku jest wyjściem dla tych, których sytuacja życiowa zmusza, aby zrobić to samemu, tj. bez pomocy prawnika. Z tych artykułów już wiesz, że wniosek o upadłość konsumencką składa się na formularzu. W tych  wpisach prowadziłam Cię niemal przez każdą rubrykę przedmiotowego formularza, abyś umiał go samodzielnie wypełnić.

Zatem, jak to będzie od marca 2020?  Nowy czy stary formularz wniosku? Otóż stary. W początkowym okresie funkcjonowania nowych przepisów będzie obowiązywał dotychczasowy formularz wniosku o upadłość konsumencką.

Ale od początku. Dnia 24 marca 2020 r. wchodzą w życie zmiany w upadłości konsumenckiej. Nowe przepisy bardzo liberalizują warunki ogłoszenia tej upadłości. W efekcie dużo więcej osób będzie mogło tę upadłość ogłosić. To z kolei wiąże się z tym, iż od tej daty diametralnie zwiększy się liczba składanych wniosków o upadłość konsumencką. Jeżeli zamierzasz składać wniosek o upadłość konsumencką po 24 marca 2020 r., to mam dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Na razie składamy wniosek o upadłość konsumencką na dotychczasowym formularzu! Formularz ten możesz pobrać na stronie www kancelarii.

Do kiedy stary formularz?

Składanie wniosków o upadłość konsumencką na dotychczasowym formularzu będzie mieć miejsce do dnia wejścia w życie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Po tej dacie zacznie obowiązywać nowy formularz wniosku o upadłość konsumencką.

Upadłość konsumencka wniosek 2020 – nowe dane we wniosku

Jednakże wnioski składane po 24 marca 2020 r. będą bogatsze o nowe informacje. Jakie to nowe dane trzeba będzie zawrzeć we wnioskach po dniu 24 marca 2020 r.? Informacji tych jest niewiele i są to:

1. numer NIP dłużnika,

2. informacje o dochodach i wydatkach dłużnika,

3.dane dotyczące wyzbywania się majątku,

4.oświadczenie o prawdziwości danych,

Należy podać numer NIP

Otóż, wniosek o upadłość konsumencką składany po 24 marca 2020 r. będzie musiał zawierać numer NIP dłużnika. Niewystarczające będzie podanie tylko jego numeru PESEL.

Muszę przyznać że ten obowiązek nie  stanowi dużego novum, gdyż moja kancelaria we wnioskach o upadłość konsumencką składanych dotychczas i tak ten numer podawała. Robiliśmy to celem łatwiejszej identyfikacji sprawy klienta w sądzie. Tak było zwłaszcza w sprawach wniosków o upadłość konsumencką składanych w imieniu byłych przedsiębiorców. Pracownicy sekretariatów  sądów upadłościowych często identyfikowali sprawę sądową dłużnika po jego numerze NIP i o ten numer pytali. Zawarcie numeru NIP we wniosku po prostu ułatwiało identyfikację sprawy w sekretariacie sądu.

A co, jeżeli nie posiadasz numeru NIP? Otóż, wymóg podania numeru NIP obowiązuję, tylko jeżeli miałeś taki numer w ciągu ostatnich 10 lat przed dniem złożenia wniosku o upadłość. Spieszę wyjaśnić, że wymóg posiadania numeru NIP nie dotyczy każdego. Nie każdy więc ma NIP. Jeżeli zatem nie miałeś numeru NIP w ciągu ostatnich 10 lat, to nie dotyczy Cię obowiązek podania NIP we wniosku o upadłość konsumencką.

Informacje o dochodach i wydatkach

Ponadto, we wniosku o upadłość konsumencką będziesz musiał podać, jakie przychody osiągnąłeś w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o upadłość. Ale to nie wszystko. Dodatkowo powinieneś podać, jakie koszty poniosłeś na utrzymanie siebie oraz osób pozostających ma Twoim utrzymaniu w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku.

Wymóg podania tych informacji także nie stanowi nowości. Moja kancelaria i tak takie dane przedstawia we wnioskach składanych obecnie. Przedstawiamy także dowody na uzyskiwane dochody oraz ponoszone koszty (np. umowa najmu mieszkania, rachunki za media, imienne faktury z apteki). Robimy to w celu przygotowania już na etapie wniosku o upadłość „korzystnego gruntu” dla klienta pod niskie raty w ramach ustalanego na późniejszym etapie planu spłaty wierzycieli. O planie spłaty wierzycieli pisałam tutaj.

Poza tym z mojej praktyki zawodowej wynika, że informacje o dochodach  i wydatkach dłużnika już od dłuższego czasu są wymagane przez większość sądów upadłościowych.

Wyzbywanie się majątku przez dłużnika

I tutaj najważniejsza rzecz! We wniosku o upadłość konsumencką składanym po 24 marca 2020 r. będziesz musiał podać informacje, czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed datą złożenia wniosku o upadłość konsumencką  wyzbywałeś się swojego majątku. Zatem musisz podać informacje o czynnościach prawnych (np. umowa sprzedaży czy umowa darowizny), których przedmiotem były:

-nieruchomości, akcje lub udziały w spółkach,

-ruchomości, wierzytelności lub inne prawa, których wartość przekracza 10 000 zł.

Również i ten wymóg nie stanowi większego novum. Zaobserwowałam, że sądy upadłościowe obecnie coraz częściej żądają uzupełnienia wniosków upadłościowych o informacje na temat ewentualnego wyzbycia się majątku przez dłużnika w ciągu ostatnich 5 lat. Stąd ja na konsultacjach w sprawie upadłości konsumenckiej z klientami zawsze sprawdzam, czy wyzbyli się oni majątku w ciągu ostatnich 5 lat. Jeżeli tak, proszę o podanie daty dokonania czynności, danych drugiej strony oraz ceny sprzedaży (w przypadku sprzedania składnika majątku). Ponadto w przypadku sprzedaży pytam, na co dłużnik przeznaczył kwotę uzyskaną ze sprzedaży. Oczywiście informacje, o tym że klient nie wyzbył się żadnego majątku w ciągu ostatnich 5 lat zawsze zamieszczam w składanych wnioskach o upadłość. Według mnie, jest to bowiem ważna „okoliczność łagodząca”.

Upadłość konsumencka wniosek 2020 –  wyzbywanie się majątku rok wstecz, czy 5 lat wstecz

Wymóg podania  danych dot. wyzbycia się majątku we wnioskach składanych po 24 marca 2020 r. dotyczy jedynie okresu roku przed złożeniem wniosku. Jednak po 24 marca 2020 r. sądy upadłościowe nadal mogą żądać uzupełnienia wniosków o informacje dot. wyzbycia się majątku aż za okres ostatnich 5 lat. Sądy mogą zatem nadal pytać o kolejne 4 lata wstecz.

Oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku

Dodatkowo we wnioskach składanych po 24 marca 2020 r. będziesz musiał podać oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku. Taki wymóg obecnie obowiązuje jedynie przy składaniu wniosku o upadłość firmy. Jednakże  część sądów upadłościowych obecnie coraz częściej wzywa do uzupełnienia wniosku o upadłość konsumencką przez przedłożenie takiego oświadczenia. Stąd i ten wymóg nie uważam za istotne novum.

Upadłość konsumencka wniosek 2020

Jak widzisz zatem wniosek o upadłość konsumencką składany po 24 marca 2020 r. nie zmieni się znacząco. Będziesz musiał pamiętać o podaniu tylko kilku nowych informacji. Ponadto informacje te już obecnie są wymagane przez część sądów upadłościowych. Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości odnośnie kwestii upadłość konsumencka wniosek 2020. Jeżeli masz jakieś pytania, proszę zadaj je w komentarzu do artykułu, a postaram się odpowiedzieć w wolnej chwili.

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Joanna 26 marca, 2020 o 16:03

Witam serdecznie,

Pani strona bardzo mi pomogła w napisaniu wniosku o upadłość konsumencką. Chcę pomóc mężowi, który jeszcze zanim zostaliśmy małżeństwem wpadł w spiralę kredytową. To długa historia, ale ciągnie się to za nim od 20 lat. Przygotowałam wniosek i załączniki (jest tego mnóstwo) i nigdzie nie mogę znaleźć informacji w ilu egzemplarzach się składa do Sądu taki wniosek. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną będę ten wniosek wysyłała pocztą, gdyż biuropodawcze jest nieczynne. Czyli tak ogólnie to ile egzemplarzy mam przesłać do Sądu bez tego co zostanie dla mnie ?? Dziękuję za pomoc i wsparcie na swojej stronie. To bardzo pomocna strona 🙂 Fajnie że są jeszcze prawnicy którzy pomagają bez obecności w kancelarii i pobierania opłat, na które nas np. nie stać dzisiaj.

Jeżeli to nie jest za dużo o co pytam, to czy taka sprawa odbywa się na posiedzeniu niejawnym, czy jednak musimy czekac na sprawę w celu przesłuchania? Mąż nie posiada żadnego majątku. Jego źródło finansowe to wynagrodzenie za pracę, które i tak obciążyłam alimentami na córkę. mamy podpisana umowę przed małżeńską (rozdzielność przed ślubem). Nawet ja niemam majątku – jedynie samochód osobowy, ale stanowi on moja własność.

Dziękuję i życzę dużo zdrowia w tych ciężkich teraz dla wszystkich chwilach 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kinga Gawor 27 marca, 2020 o 09:44

Pani Joanno, wysyła Pani do sądu dwa egzemplarze wniosku wraz z załącznikami (jeden sąd zatrzymuje dla siebie, a drugi jest dla syndyka). Odnośnie rozpraw w postępowaniu upadłościowym po 24 marca 2020, to wkrótce poświęcę temu tematowi osobny wpis na blogu, proszę śledzić bloga.

Odpowiedz

Łukasz 20 sierpnia, 2020 o 11:38

Witam Serdecznie
Na początku chcialem podziękować za pomoc jaka Pani okazuje ludziom w problemach w tym i mojej osobie.
Moja sprawa dotyczy pętli kredytów pozabankowych (chwilówek) niestety straciłem płynność finansowa. Jestem winny pieniądze 7 wierzycielom na sumę ok 25 tyś zł. Jestem zdecydowany a zarazem zmuszony do złożenia wniosku o upadłość konsumencką. Nie stać mnie na wynajęcie prawnika wiec muszę wypełnić wniosek samodzielnie.Niestety mam problem z uzasadnieniem wniosku a dokładnie z tym o powinien mniej wiecej zawierać. Proszę o pomoc o ile to możliwe. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Kinga Gawor 28 sierpnia, 2020 o 14:58

Panie Łukaszu, odnośnie tego, co powinno zawierać uzasadnienie wniosku o upadłość konsumencką pisałam na blogu.Odsyłam zatem do artykułu.

Odpowiedz

Małgorzata 7 marca, 2021 o 11:42

Bardzo przydatny . Super artykuł.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Małgorzata 7 marca, 2021 o 11:44

Artykuł bardzo przydatny.

Odpowiedz

Agata 14 kwietnia, 2021 o 17:46

Dzień dobry, wypełniam właśnie po raz drugi swój wniosek o upadłość. W piśmie z sadu napisali, że w 6 rubryce, wierzytelności spornie, nie mogę wpisać, że je kwestionuję w części. To co mam tam wpisać? Dziękuję za artykuł jak wypełnić ten wniosek.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: