Opłata od wniosku o upadłość konsumencką - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Opłata od wniosku o upadłość konsumencką

Kinga Gawor02 lipca 2018Komentarze (0)

opłata od wniosku o upadłość konsumenckąPo przeczytaniu tego wpisu dowiesz się, ile wynosi opłata od wniosku o upadłość konsumencką oraz czy możesz zostać z niej zwolniony.

Opłata od wniosku o upadłość konsumencką – ile wynosi?

Opłata sądowa od wniosku o upadłość konsumencką jest symboliczna.  Wynosi ona zaledwie 30 zł. To ukłon ustawodawcy w stronę niewypłacanych dłużników – jak miło;) Rozwiązanie to oceniam bardzo pozytywnie, gdyż wnioski o upadłość konsumencką składają osoby niewypłacane.

Opłatę powinieneś uiścić w kasie sądu lub wpłacić przelewem na rachunek bankowy sądu. Rachunek bankowy sądu znajdziesz na jego stronie internetowej.

Dowód uiszczenia opłaty musisz załączyć do składanego wniosku o upadłość konsumencką. Przykładowo załączasz potwierdzenie dokonania przelewu z odpowiednim opisem transakcji.

Opłata od wniosku o upadłość konsumencką – brak załączenia dowodu uiszczenia opłaty

Może zdarzyć się tak, że do wniosku  o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zapomnisz załączyć dowód uiszczenia opłaty. Nie ma wówczas powodów do zmartwień. Sąd bowiem wezwie Cię do opłacenia wniosku w terminie tygodnia. Wtedy należy w tym okresie przesłać do sądu dowód uiszczenia opłaty. W przypadku niewykonania wezwania sądu w okresie tygodnia, wniosek zostanie Ci zwrócony.

Zwolnienie z opłaty od wniosku o upadłość konsumencką

Jeżeli Twoja sytuacja majątkowa jest bardzo zła, to możesz starać się o zwolnienie przez sąd z opłaty od wniosku o upadłość konsumencką. Zatem, jeżeli nie stać cię na uiszczenie nawet i tej symbolicznej opłaty, to jest wyjście dla Ciebie;) W tym celu wraz z wnioskiem o upadłość złóż w sądzie wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych wraz z oświadczeniem o stanie majątkowym i dochodach.

Na marginesie wspomnę, że brak majątku nie jest przeszkodą do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Zatem nawet, jeżeli nie posiadasz żadnego majątku, możesz złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i nie zostanie on oddalony z powodu braku majątku.

Opłata od zażalenia na postanowienie o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

O ile opłata od wniosku o  upadłość konsumencką jest niska, za co plus dla ustawodawcy, o tyle  opłata od zażalenia na postanowienie o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej symboliczna już nie jest. Wynosi ona bowiem aż 200 zł! Rozwiązanie to oceniam negatywnie. Więcej o tym we wpisie: Oddalenie wniosku o upadłość konsumencką?Nie wszystko stracone!

*****

O tym, w którym sądzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką i jak go wypełnić piszę we wpisie: Wniosek o upadłość konsumencką.

O tym, gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką przeczytasz we wpisie: Gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

O tym, jakie dokumenty załączyć do wniosku o upadłość konsumencką piszę we wpisie: Jakie dokumenty załączyć do wniosku o upadłość konsumencką?

Formularz wniosku o upadłość konsumencką znajdziesz tutaj.

 

Kancelaria prawna Kraków

Upadłość konsumencka Kraków

porady prawne Kraków

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bankrute/domains/bankrutemjestem.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: