Czy hazardzista może ogłosić upadłość konsumencką? - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Czy hazardzista może ogłosić upadłość konsumencką?

Kinga Gawor05 maja 20226 komentarzy

czy hazardzista może ogłosić upadłość konsumencką

Do napisania dzisiejszego artykułu zainspirowała mnie sprawa mojego klienta byłego hazardzisty – pana Karola, który ogłosił upadłość konsumencką. Ta wygrana ucieszyła mnie szczególnie;)

On nie miał w życiu łatwo. Wychowanie w dysfunkcyjnej rodzinie. Ojciec alkoholik i chłodna emocjonalnie matka skupiona wyłącznie na nałogu męża.

Ponadto dwaj bracia alkoholicy. Starszy brat  zmarł tragicznie wskutek uzależnienia, kiedy Karol był jeszcze dzieckiem. Symptomy uzależnienia pojawiły się wcześnie – w wieku może 9 czy 10 lat. Potem studia i kariera zawodowa – nałóg dalej się rozwijał. Tyle, że Karol nie miał  wówczas pojęcia, że był uzależniony.

Tłumaczył sobie, że przecież tyle ludzi gra i łudził się, że może w każdym czasie przestać, kiedy tylko zechce. I tak wpadał coraz bardziej w sidła nałogu. Hazard dawał mu upragnione uczucie ulgi, tak jak narkomanowi strzelenie działki. Granie stało się dla niego kompulsywne. Nałóg zaczął mieć nad nim totalną władzę. Potem poślubił nieświadomą jego problemu żonę. Urodził się syn. W jego małżeństwie szybko zaczęło się psuć. Żona wkrótce odkryła jego uzależnienie, a syn rósł przy nieobecnym emocjonalnie ojcu. Nie zajęło długo Karolowi przegranie całego majątku i zadłużenie się na ogromne kwoty. Rodzina i znajomi się od niego odwrócili. Następnie był bolesny rozwód, a potem próba samobójcza. I dopiero wtedy Karolowi OTWARŁY SIĘ OCZY i uświadomił sobie, że PO USZY TKWI W NAŁOGU, że JEST CHORY…

Czy hazardzista może ogłosić upadłość konsumencką?

TAK, HAZARDZISTA MOŻE OGŁOSIĆ UPADŁOŚĆ KONSUMENCKĄ. Te sprawy nie należą jednak do łatwych i trzeba się do nich dobrze przygotować.

..

Co jest potrzebne, aby hazardzista mógł ogłosić upadłość konsumencką?

PEŁNA DOKUMENTACJA MEDYCZNA potwierdzająca uzależnienie od hazardu. Ponadto dowody na to, że hazardzista poddał się terapii. Najlepiej, gdy można udokumentować każdy etap leczenia. Nie bez znaczenia jest także zachowanie się po przebytej terapii świadczące o tym, że były hazardzista na nowo układa sobie życie już w sposób wolny od uzależnienia wypełniając sumiennie społeczne, zawodowe i rodzinne zobowiązania.

*****

Gawor Kancelaria Prawna specjalizuje się w ogłaszaniu upadłości konsumenckich osób uzależnionych od wszelkich nałogów. Zapraszamy do oddziałów kancelarii w Krakowie, Katowicach i Warszawie.

Powiązane materiały wideo

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mirek 10 października, 2018 o 09:09

Witam, jestem uzależniony of hazardu. Mam ok. kilkudziesięciu długów z tytułu zaciągniętych pożyczek. Łącznie tego będzie chyba ok 170 tys zł. byłem na płatnej kilkutygodniowej terapii zamkniętej w prywatnym ośrodku oraz rocznej terapii indywidualnej w państwowym ośrodku leczenia uzależnień. Mam papiery na te terapie. Czy mogę ogłosić upadłość konsumencką? Czy moje duże zadłużenie może być przeszkodą?

Odpowiedz

Kinga Gawor 10 października, 2018 o 21:27

Panie Mirku, ma pan spore szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W pana przypadku istotne jest także, czy terapia się powiodła i czy teraz funkcjonuje pan już w sposób nienałogowy. Sąd będzie też interesować, czy obecnie pan pracuje, wywiązuje się z obowiązków rodzinnych (np. płaci alimenty na dzieci) i podejmuje próby spłaty wierzycieli. Kwota na jaką opiewają długi i ich ilość są bez większego znaczenia.

Odpowiedz

Mariusz 10 października, 2018 o 15:05

wydaje mi się, że cierpię na uzależnienie od hazardu, dużo o tym czytam ostatnio i wygląda na to, że moje zachowanie spełnia kryteria nałogu.Mam też oczywiście duże zadłużenie, którego chyba nigdy nie będę w stanie spłacić. Zarabiam jedynie nieco ponad pensji minimalnej. Komornik zajmuje dużą część pensji. Czy mam szanse na upadłość konsumencką?

Odpowiedz

Kinga Gawor 10 października, 2018 o 21:06

Panie Mariuszu, nie wystarczy, że się panu wydaje. Aby móc ogłosić upadłość konsumencką, uzależnienie od hazardu musi być stwierdzone przez lekarzy specjalistów.Potrzebna jest szczegółowa dokumentacja medyczna. Ponadto trzeba wykazać w sądzie, że uzależniony poddał się terapii. Nie bez znaczenia są także pozytywne wyniki terapii. Dlatego, jeżeli na razie ma pan jedynie przypuszczenia, że może pan być uzależniony od hazardu, to powinien pan pójść do specjalisty celem potwierdzenia bądź wykluczenia tych przypuszczeń. Następnie w razie potwierdzenia pana domysłów wskazane jest podjęcie terapii i zbieranie dokumentacji.

Odpowiedz

Tomek 16 października, 2018 o 06:15

Witam . A jakie są szanse z narkomanem. Brałem dużo kilkaset tysięcy długów. Spoko rozwodzie. Pracuje. Nie biorę na rkotykow kilka lat place alimenty. Terapia dochodząca przez kilkanascie mięsisty. Potem bylem w państwowym ośrodku zamknięty leczenia uzależnień. 13 miesięcy, ukończyłem terapię .

Odpowiedz

Kinga Gawor 16 października, 2018 o 10:31

Panie Tomku, ma pan szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nałóg, czy jest to uzależnienie od hazardu, alkoholizm czy narkomania jest chorobą i wywołuje zachowania kompulsywne, których osoba uzależniona nie jest w stanie powstrzymać. Jeżeli to uzależnienie od narkotyków było przyczyną popadnięcia w długi, to według mnie nie można tego uznać za zawinione doprowadzenie do niewypłacalności. Takie postępowanie nie będzie łatwe, ale szanse są. Mam klientów alkoholików, którym udało się ogłosić upadłość konsumencką.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: