Rozprawa przed ustaleniem planu spłaty wierzycieli? - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Rozprawa przed ustaleniem planu spłaty wierzycieli?

Kinga Gawor20 lutego 2022Komentarze (0)

rozprawa przed ustaleniem planu spłaty wierzycieli

fot. pixabay

Dzisiejszy wpis dotyczy kwestii rozprawa przed ustaleniem planu spłaty wierzycieli. Czy sąd może zarządzić rozprawę sądową przed ustaleniem planu spłaty wierzycieli?

Co to jest plan spłaty wierzycieli?

Plan spłaty  w upadłości konsumenckiej to ustalony przez sąd harmonogram spłat wierzycieli, jaki upadły zobowiązany jest realizować po zakończeniu sprzedaży jego majątku przez syndyka.

Rozprawa przed ustaleniem planu spłaty wierzycieli?

Plan spłaty bowiem może być realizowany przez okres nie dłuższy niż 3 lata (36 miesięcy), jeżeli popadłeś w niewypłacalność w sposób niezawiniony. Jeśli natomiast Twoja niewypłacalność jest efektem zawinionego działania, to plan spłaty może być ustalony na okres od 3 do 7 lat.

Rozprawa przed ustaleniem planu spłaty wierzycieli?

W pewnych wyjątkowych okolicznościach sąd nie ustala planu spłaty wierzycieli. Ma to miejsce w przypadku, gdy osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach tego planu. Przykładowo upadły nie osiąga żadnego dochodu i ze względu na swój stan zdrowia nie ma możliwości zarobkowych. W takiej sytuacji sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.

Rozprawa przed ustaleniem planu spłaty wierzycieli?

Czy zatem sąd zarządza rozprawę przed ustaleniem planu spłaty wierzycieli?

Otóż, sąd ustala plan spłaty wierzycieli albo umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli po przeprowadzeniu rozprawy, jeżeli upadły, syndyk lub wierzyciel złożył wniosek o przeprowadzenie rozprawy. Zatem wystarczy wniosek jednego z Twoich wierzycieli, aby sąd wyznaczył rozprawę. O terminie rozprawy zawiadamia się upadłego i syndyka oraz wierzyciela, który złożył wniosek o przeprowadzenie rozprawy.

Niestety, moja praktyka zawodowa pokazuje, że obecnie wierzyciele coraz częściej wnioskują o przeprowadzenie rozprawy. Wówczas sąd  taką rozprawę wyznacza i dopiero po tej rozprawie ustala plan spłaty.

O tym, ile trwa upadłość konsumencka przeczytasz tutaj.

 
Co po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka a spadek

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bankrute/domains/bankrutemjestem.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: