Dzisiejszy wpis dotyczy tematu kwota na wynajem mieszkania przy upadłości konsumenckiej. W wyniku upadłości konsumenckiej cały Twój majątek zostanie sprzedany. Jeżeli posiadasz dom lub mieszkanie syndyk spienięży także i ten składnik majątku. To chyba najbardziej dotkliwy skutek upadłości konsumenckiej. Decydując się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej musisz mieć świadomość jego wystąpienia. Jednakże w razie sprzedaży Twojego mieszkania zapewniona zostanie Ci ochrona przed bezdomnością.
Kwota na wynajem mieszkania przy upadłości konsumenckiej: na jaki okres jest przyznawana?
Prawo upadłościowe przewiduje bowiem dla Ciebie pewien przywilej socjalny. Mianowicie, jeżeli w skład Twojego majątku wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkujesz, a konieczne jest zaspokojenie Twoich potrzeb mieszkaniowych oraz osób pozostających na Twoim utrzymaniu, z sumy uzyskanej ze sprzedaży Twojej nieruchomości przekazana zostanie Ci kwota odpowiadająca przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy. Zatem kwota na wynajem lokalu jest przyznawana na okres od jednego roku do dwóch lat.
Kwota na wynajem mieszkania przy upadłości konsumenckiej: musisz mieszkać w lokalu
Abyś mógł otrzymać kwotę na wynajem mieszkania muszą zostać spełnione następujące warunki:
- fakt zamieszkiwania przez Ciebie w nieruchomości, która weszła w skład masy upadłości,
- konieczność zaspokojenia Twoich potrzeb mieszkaniowych i osób pozostających na Twoim utrzymaniu.
Zatem kwotę na wynajem mieszkania dostaniesz tylko wtedy, jeżeli mieszkałeś w nieruchomości w momencie ogłoszenia upadłości. Jeżeli w skład Twojej masy upadłości wchodzą nieruchomości mieszkalne, ale w żadnej z nich nie mieszkałeś w chwili ogłoszenia upadłości, to kwoty na wynajem mieszkania nie dostaniesz. Przy czym zamieszkiwanie to stan faktyczny, tj. rzeczywiste i stałe przebywanie w danym lokalu. Bez znaczenia jest brak posiadania zameldowania.
Natomiast wyrażenie „osoby pozostające na utrzymaniu upadłego” odnośni się do osób pozostających z Tobą we wspólnym gospodarstwie domowym, a więc to niekoniecznie rodzina (to może być także Twoja konkubina i jej dzieci niespokrewnione z Tobą).
Kwota na wynajem mieszkania przy upadłości konsumenckiej: od czego zależy jej wysokość?
Kwota na wynajem mieszkania zostanie Ci wydzielona z ceny sprzedaży nieruchomości i wypłacona przez syndyka. Kwotę tę określi sędzia-komisarz biorąc pod uwagę:
- Twoje potrzeby mieszkaniowe, w tym liczbę osób pozostających na jego utrzymaniu,
- Twoje zdolności zarobkowe,
- sumę uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości,
- opinię syndyka (nie jest ona jednak wiążąca),
- przeciętny czynsz najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości.
Sędzia-komisarz ustala kwotę na wynajem mieszkania uwzględniając średni czynsz najmu za lokal o przeciętnym standardzie w tej samej lub sąsiedniej miejscowości.
Kwota na wynajem mieszkania przy upadłości konsumenckiej: co, gdy przysługuje mi jedynie udział we własności nieruchomości?
Abyś mógł dostać kwotę na wynajem mieszkania, w skład Twojego majątku musi wchodzić lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny. Posiadany przez Ciebie tytuł własności do nieruchomości jest bez znaczenia. To może być zarówno własność hipoteczna, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, jak i odrębna własność.
Posiadanie przez Ciebie jedynie udziału w nieruchomości nie pozbawia Cię prawa do uzyskania kwoty na wynajem lokalu, jeżeli tylko był on wcześniej tytułem umożliwiającym Ci zamieszkiwanie. Jednakże zagadnienie to należy do kontrowersyjnych.
Kwota na wynajem mieszkania przy upadłości konsumenckiej: Twój wniosek jest potrzebny
Abyś mógł otrzymać kwotę na wynajem mieszkania musisz wnieść do sądu wniosek o wydzielenie kwoty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. W tym wniosku musisz wskazać:
- jakie są Twoje potrzeby mieszkaniowe (oraz osób pozostających na Twoim utrzymaniu) oraz
- jakie są Twoje możliwości zarobkowe.
Kwota na wynajem mieszkania przy upadłości konsumenckiej: czy mogę się odwołać od decyzji sędziego?
Sędzia-komisarz określa kwotę na wynajem mieszkania w postanowieniu. Na to postanowienie to przysługuje zażalenie. Zatem jeżeli wnioskowałeś o przyznanie kwoty na 24 miesiące, a sędzia-komisarz przyznał ją na krótszy okres, to możesz się odwołać od jego decyzji.
Kwota na wynajem mieszkania przy upadłości konsumenckiej: zaliczka na poczet kwoty na wynajem mieszkania
Jeżeli opuszczony przez Ciebie lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny nie został dotychczas zbyty, a fundusze masy upadłości na to pozwalają, sędzia-komisarz może Ci przyznać zaliczkę na poczet kwoty na wynajem mieszkania. Zaliczka ta ma kluczowe znaczenie, bowiem umożliwi Ci opróżnienie lokalu przed jego sprzedażą. Zaliczkę dostaniesz pod dwoma warunkami:
- fundusze masy upadłościowej na to pozwalają,
- lokal mieszkalny lub dom nie zostały jeszcze zbyte.
Negatywnie oceniam brak wskazania przez przepisy wysokości, w jakiej zaliczka powinna być przyznana.
******
O tym, jak wygląda życie po ogłoszeniu upadłości przeczytasz tutaj.
O tym, ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej przeczytasz tutaj.
O tym, co to jest plan spłaty wierzycieli przeczytasz tutaj.
{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam, mam zamiar wyprowadzić się ze swojego mieszkania, bo syndyk poradził mi, że puste mieszkanie się szybkiej sprzeda. Czy mogę się starać o zaliczkę na poczet kwoty na wynajem? Ile wyniesie zaliczka?
Pani Anno, tak może się pani starać o zaliczkę. Zostanie ona pani przyznana, jeżeli fundusze masy upadłości pozwolą na jej wypłatę. Niestety przepisy nie określają, ile zaliczka powinna wynosić.
Witam Pani Kingo
Dostałem 50 dni temu pozytywnie rozpatrzone postanowienie od Sędziego Komisarza na zabezpieczenie przez Syndyka kwoty na czynsz na 24 miesiące.
Nadmienię ,że od daty sprzedaży mieszkania minęło 2 razy tyle czasu i od tego czasu nie mieszkamy już ,ani nie jesteśmy zameldowani w tym lokalu.
Nadal jednak nie dostaliśmy wypłaty kwoty na czynsz.
Syndyk tłumaczy ,że nie wie czy główny wierzyciel – do którego należało mieszkanie(czyli Bank) nie wniósł zażalenia i musi to sprawdzić
Mam zapytanie – jaki czas ma wierzyciel na wniesienie zażalenia od momentu postanowienia o wydzieleniu kwoty na czynsz i ewentualnie jaki to ma wpływ na jej wypłatę oraz na jej wartość?
Dziękuję
Panie Michale, bank miał 7 dni na wniesienie zażalenia.Zażalenie rozpoznaje sąd rejonowy-sąd upadłościowy w składzie trzech sędziów. Sąd po rozpatrzeniu zażalenia może zmienić wydane przez sędziego komisarza postanowienie i ustalić inną wysokość wydzielonego czynszu, np. obniżyć ją do okresu 20 miesięcy. Decyzja sądu wydana w wyniku wniesionego zażalenia jest ostateczna. Dopóki postanowienie sędziego komisarza o wydzieleniu kwoty na czynsz się nie uprawomocni, dopóty kwota ta nie zostanie wypłacona.
Dzień dobry,mam pytanie ile czasu mam na wyprowadzenie sie z mieszkania które zostało sprzedane przez syndyka.Obecnie nie mam środków by iść na wynajem bo część piebirdzy zabiera mi sndyk
witam jestem po sprzedazy udzialu w nieruchomosci.udzial odkupil
> drugi wspolwlasciciel syn i niestety musze sie wyprowadzic.w dniu
> sprzedazy 19 grudnia ub roku wyslalam do sadu prosbe o wydzielenie
> mi kwoty na wynajem.dodam ze nie pracuje nie mam dochodow czy sad
> uwzgledni prosbe?
Pani Maju, uważam, że powinna pani otrzymać kwotę na wynajem, mimo, ze przysługiwała pani jedynie 1/2 udziału we własności nieruchomości. Gdyby sędzia-komisarz pani tej kwoty nie przyznał, to powinna Pani wnieść zażalenie od jego postanowienia.
narazie nie otrzymalam odpowiedzi od sedziego wniosek wyslalam 19 grudnia.pytanie czy bede musiala udowodnic sedziemu ze juz tu nie mieszkam?w chwili obecnej nie pracuje nie mam srodkow na wynajecie a takze nie mam dokad pojsc
Pani Maju, tak, we wniosku do sądu o wydzielenie kwoty na wynajem powinna pani wykazać, że nie ma pani, gdzie mieszkać i pani potrzeby mieszkaniowe nie są zaspokojone. Proszę poczekać na postanowienie sędziego-komisarza, a gdyby okazało się niekorzystne, to należy się odwołać.
dziekuje bardzo za porade.mam nadzieje ze nie bede czekac miesiacami poniewaz do 15 lutego musze sie wyprowadzic a nie mam gdzie .zostaje schronisko dla bezdomnych
witam serdecznie w moim przypadku sedzia przyznal kwote na wynajem w lutym trgo roku lecz wierzyciel sie odwolal i nie wiem ile to potrwa jeszcze zanim cokolwiek otrzymam
Witam,mieszkanie zostało sprzedane 30 listopada z tym dniem musiałam się wyprowadzić,napisałam do sadu wniosek 16 pażdziernika o zaliczkę na poczet zaliczki na wynajem.Ile mogę czekać na pieniądze??
Witam.
Sędzia przyznał mi na 24 miesiące kwotę na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych 14400zl (600 zł miesięcznie gdzie za wynajem płace 1500zł miesięcznie). Mieszkamy z mężem. Tylko ja ogłosiłam upadłość konsumencką. Czy sędzia słusznie podzielił kwotę czynszu na 2? Czy warto składać zażalenie na postanowienie Sądu?
Pani Barbaro, oczywiście, że warto składać zażalenie. Wydaje się wątpliwe, żeby kwota 600 zł wystarczyła na zaspokojenie Pani potrzeb mieszkaniowych.
Dzień Dobry
Czy sąd powiadomi wierzyciela o fakcie wydania postanowienia o wydzieleniu dla upadłego kwoty czynszowej, czy też wierzyciel musi codziennie przeglądać osobiście akta, aby się dowiedzieć o takim postanowieniu?
Czy wierzycielowi przysługuje prawo do wniesienia zażalenia na powyższe postanowienie i od kiedy biegnie termin w sytuacji, gdy wierzyciel dowiedział się o takim postanowieniu przeglądając akta sprawy, bo sąd w ogóle go nie powiadomił o fakcie wydania takiego postanowienia a na zapytania w sekretariacie wierzyciel otrzymywał odpowiedź, że nic się w sprawie nie dzieje?
Czy taka kwota przysługuje upadłemu, który wniósł do masy jedynie udział w nieruchomości lokalowej, w której mieszkał?
Pozdrawiam
Janusz
Witam serdecznie , bardzo prosze o radę. Moja żona prowadziła działalność gospodarczą ogłosiła upadłość w 2019 roku , w związku z czym ja też zwykłą upadłość. W sklad naszego majątku wchodził dom rodzinny, który został sprzedany tydzień temu. Czy mogę napisać wniosek o wydzielenie kwoty na wynajem mieszkania do 24 miesy ? Mieszkaliśmy w chwili ogłoszenia upadłościw tym domu rodzinnym który wszedł w masę upadłości….Pani syndyk twierdzi że nie obejmuje nas ta „zapomoga ” poniewaz obowiązują nas przepisy z 2016 roku. Dziękuje za odpowiedź.