Upadłość konsumencka prezesa spółki z o.o. - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Upadłość konsumencka prezesa spółki z o.o.

Kinga Gawor20 lipca 2023Komentarze (0)

Dzisiejszy wpis dotyczy tematu upadłość konsumencka prezesa spółki z o.o. Powstaje pytanie, czy prezes zarządu spółki z o.o. może uzyskać oddłużenie w ramach upadłości konsumenckiej…

Kiedy długi spółki stają się długami prezesa spółki

Niniejszy wpis dotyczy nie tylko sytuacji prezesów zarządu spółek z o.o., ale także innych członków zarządu tych spółek. Ba, niniejszy wpis ma także zastosowanie do członków zarządu spółek akcyjnych.

Pełnienie funkcji członka zarządu spółki z o.o. wiąże się z dużym ryzykiem. Otóż członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają za długi zarządzanej przez siebie spółki. Odpowiedzialność ta jest bardzo surowa. Członek zarządu odpowiada bowiem za długi spółki w sposób nieograniczony całym swoim majątkiem.

Małą pociechę dla prezesa zarządu spółki z o.o. stanowi fakt, że odpowiedzialność ta ma charakter subsydiarny tj. powstaje dopiero w razie bezskuteczności egzekucji z majątku spółki. Subsydiarność odpowiedzialności członka zarządu za długi spółki w praktyce nie oznacza wyłączenia tej odpowiedzialności, a jedynie pewne wydłużenie drogi dochodzenia wierzytelności przez wierzyciela.

Oczywiście, członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają tylko za takie długi spółki, które powstały w czasie, kiedy pełnili oni funkcje członka zarządu.

Upadłość konsumencka prezesa spółki z o.o.

Kiedy materializuje się odpowiedzialność członka zarządu za długi spółki? Otóż wierzyciel wnosi do sądu pozew o zapłatę za długi spółki wobec członka zarządu, a sąd co od zasady wydaje wyrok zasądzający. Wówczas długi spółki stają się także długami prezesa zarządu spółki.

Wobec tak surowej odpowiedzialności członków zarządu za długi spółki, dla prezesa zarządu spółki z o.o. możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej może być niezwykle istotna. Długi spółki zazwyczaj znacznie przekraczają wartość majątku osobistego członka zarządu, co prowadzi niemal automatycznie do jego niewypłacalności.

Przeczytaj także:

Upadłość konsumencka prezesa spółki z o.o.

UWAGA: członek zarządu ma obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki  w terminie 30 dni od dnia powstania niewypłacalności spółki.

Obecnie okoliczność, że członek zarządu nie złożył w terminie wniosku o upadłość spółki nie zamyka mu drogi do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Zatem aktualnie prezes zarządu spółki z o.o. jak najbardziej może ogłosić upadłość konsumencką.

To oznacza, że jeśli jesteś  prezesem zarządu spółki z o.o., który został obciążony odpowiedzialnością za długi spółki, i wskutek tego stałeś się niewypłacalny, to obecnie możesz się oddłużyć w upadłości konsumenckiej.

Gawor Kancelaria Prawna ogłasza upadłość konsumencką prezesów spółek w całej Polsce:

Upadłość konsumencka prezesa spółki z o.o.

Oczywiście, do upadłości konsumenckiej prezesa zarządu spółki z o.o. mają zastosowanie ogólne warunki upadłości konsumenckiej. A zatem, aby prezes zarządu mógł ogłosić upadłość konsumencką, musi być niewypłacalny. Ponadto nie może on prowadzić działalności gospodarczej. Dodatkowo jego centrum interesów życiowych nie może znajdować się za granicą.

UWAGA: upadłość konsumencką może ogłosić jedynie konsument, tj. osoba która nie posiada przymiotu przedsiębiorcy.

Ze spełnieniem pierwszego warunku członek zarządu nie będzie miał problemu, gdyż zazwyczaj długi spółki przekraczają znacznie majątek osobisty prezesa jej zarządu. Ze spełnieniem drugiego także, gdyż członkowie zarządu spółki z o.o. nierzadko pełnią swoją funkcję na podstawie umowy o pracę, a zatem nie posiadają statusu przedsiębiorcy.

Czytaj więcej:

Upadłość konsumencka prezesa spółki – historia Zbigniewa

Upadłość konsumencka sukcesy

 

Powiązane materiały wideo

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bankrute/domains/bankrutemjestem.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: