Jakie masz prawa przyszła matko, gdy Twój pracodawca ogłasza upadłość? - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Jakie masz prawa przyszła matko, gdy Twój pracodawca ogłasza upadłość?

Kinga Gawor27 lipca 20188 komentarzy

upadłość firmy a ciąża

W związku z pandemią koronawirusa niniejszy artykuł stał się bardzo popularny. Obecnie jest jednym z najbardziej poczytnych na moim blogu. W związku ze zbliżającym się kryzysem gospodarczym wywołanym covid-19 przewiduje się lawinę upadłości przedsiębiorców. Nic dziwnego, że coraz więcej ciężarnych pracownic martwi się o swoje umowy o prace oraz świadczenia związane z macierzyństwem. Odpowiadając na zainteresowanie tematem postanowiłam dokonać aktualizacji  tego artykułu. Zatem mimo, że artykuł został napisany w 2018 r., to informuję, że stan prawny nie uległ od tego czasu zmianie w omawianej kwestii. Stąd niniejszy artykuł na dzień dokonania aktualizacji, tj. na dzień 1.04.2020 r., jest w 100 % aktualny;)

 

Dzisiejszy wpis dotyczy wrażliwej kwestii upadłość firmy a ciąża. Moja klienta Beata jest zatrudniona w firmie X na umowie o pracę od ponad dwóch lat. Dwa miesiące temu miała powód do ogromnej radości, kiedy dowiedziała się, że jest w ciąży;) Jednakże tydzień temu otrzymała złą wiadomość. Jej pracodawca – spółka X złożyła wniosek o upadłość. Beata teraz obawia się, że po ogłoszeniu upadłości pracodawcy pozostanie bez środków do życia.

Upadłość firmy a ciąża: pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę

Prawo zapewnia pracownicy w ciąży bardzo silną ochronę przed zwolnieniem. Pracodawca bowiem nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z kobietą w okresie ciąży oraz w czasie urlopu macierzyńskiego. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której dochodzi do upadłości pracodawcy. W tym przypadku ani ciąża ani przebywanie na urlopie macierzyńskim nie ochroni pracownicy przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Zatem, w razie upadłości firmy stosunek pracy kobiety w ciąży przestaje być chroniony. To oznacza, że po ogłoszeniu upadłości przez spółkę X, spółka ta będzie uprawniona do wypowiedzenia Beacie umowy o pracę. Uprawnienie to dotyczy przy tym każdego rodzaju umowy o pracę. Jednakże wypowiedzenie Beacie umowy o pracę będzie mogło nastąpić dopiero po wydaniu przez sąd upadłościowy postanowienia o ogłoszeniu upadłości przez spółkę X. Od momentu wydania tego postanowienia następuje uchylenie szczególnej ochrony zatrudnienia pracownicy w ciąży. Postępowanie o upadłość spółki to długi proces, zatem od złożenia wniosku o upadłość spółki do wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości spółki minie trochę czasu.

Upadłość firmy a ciąża: zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Mam jednak dobrą wiadomość dla Beaty. Mimo utraty zatrudnienia z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, jej sytuacja finansowa nie ulegnie pogorszeniu.;) W takiej sytuacji kobietom w ciąży, które są zdolne do podjęcia pracy, ale nie zapewniono im innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie to jest wypłacane przez ZUS i przysługuje w wysokości 100% podstawy jego wymiaru. Okres pobierania zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego kończy się z chwilą urodzenia dziecka.

Obowiązek „zapewnienia innego zatrudnienia”  spoczywa na pracodawcy (a nie na powiatowym urzędzie pracy). Ponadto, inne zatrudnienie musi być odpowiednie dla kobiet w ciąży.

Prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego powstaje niezależnie od tego, w którym miesiącu ciąży nastąpiło zwolnienie. Co ważne, okres pobierania zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego jest wliczany do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Upadłość firmy a ciąża: prawo do zasiłku macierzyńskiego

Natomiast od dnia porodu Beata nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego, tak jakby urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek macierzyński przysługuje bowiem również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży np. wskutek ogłoszenia upadłości pracodawcy.

Podsumowując, kwestia upadłość firmy a ciąża została rozwiązana przez ustawodawcę pozytywnie dla Beaty. Nie ma ona powodów do zmartwień. ZUS będzie jej wypłacał odpowiednie świadczenia zarówno przed, jak i po urodzeniu dziecka. Pozostaje tylko życzyć szczęśliwego rozwiązania;)

 

 *****

O tym, jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką przeczytasz we wpisach: Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencka? – cz.1 oraz Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką – cz. 2

Formularz wniosku o upadłość konsumencką znajdziesz tutaj.

 

Kancelaria prawna Kraków i Warszawa

Upadłość konsumencka Kraków i Warszawa

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kasia 2 marca, 2020 o 10:20

Witam jestem w beznadziejnej sytuacji, firma w której pracuję od wielu lat właśnie ogłosiła upadłość. Szef wręczył mi wypowiedzenie, jestem w 4-tym miesiącu ciąży. nie powiem wtedy serce stanęło mi w gardle.zwłaszcza, że od kilku miesięcy jetem jedyną żywicielką rodziny, bo mąż szuka pracy. miałam umowę na czas określony, czy taka umowa też gwarantuje mi wypłatę świadczeń z zus? proszę bardzo o odpowiedź

Odpowiedz

Kinga Gawor 2 kwietnia, 2020 o 10:54

Pani Katarzyno, tak umowa o pracę na czas określony też daje pani prawo do otrzymywania świadczeń z ZUS.

Odpowiedz

Natalia 6 kwietnia, 2020 o 09:09

Dzień dobry,
A co w przypadku kiedy zanim dojdzie do upadłości, pracodawca jest niewypłacalny i nie będzie wypłacał mi zasiłku za l4 w ciąży? Co mogę zrobić, żeby l4 zostało wypłacane bezpośrednio przez ZUS?
Mam umowę na czas nieokreślony.
Co jeśli taki pracodawca przestanie opłacać składki ZUS? Czy wtedy strace ubezpieczenie i za wizyty/ poród będę musiała zapłacić sama…?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Kinga Gawor 6 kwietnia, 2020 o 12:03

Pani Natalio, ZUS płaci chorobowe w ciąży już od 34 dnia choroby (do 33 dnia choroby – wynagrodzenie chorobowe płaci pracodawca). Inną kwestią jest to, czy ZUS chorobowe w ciąży będzie wypłacał bezpośrednio pani, czy też za pośrednictwem pracodawcy. ZUS będzie płacił pani bezpośrednio, kiedy pracodawca ma zgłoszonych do ZUS nie więcej niż 20 ubezpieczonych (czyli małe firmy). Jeżeli pracodawca ma więcej niż 20 pracowników, to on będzie wypłacał pani w imieniu ZUS zasiłek chorobowy.
To, czy pracodawca opłaca za panią składki może pani łatwo sprawdzić w ZUS.
Ponadto uspokoję panią, pracownicy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za brak terminowego opłacania składek ZUS przez pracodawcę. Nieopłacenie składek zus przez pracodawcę nie ma wpływu na wypłatę zasiłków zarówno chorobowych, jak i macierzyńskich. Fakt, że pracodawca nie płacił składek na ubezpieczenie nie oznacza też, że nie może pani korzystać z opieki zdrowotnej.Taka opieka pani przysługuje.

Odpowiedz

Kasia 13 maja, 2020 o 11:15

Dzień dobry, ja też mam pytanie do powyższego. Czy przysługuje mi prawo do odprawy po okresie macierzyńskim? (Staż pracy 8 lat)W styczniu pracodawca zwolnił około 20pracowników na przysługujących im zasadach z odprawami, ja jeszcze wypowiedzenia nie dostalam, w firmie są zatrudnione już teraz tylko 4 osoby i złożony wniosek o upadłość.

Odpowiedz

Marta 22 września, 2020 o 12:34

Dzień dobry,

Od dłuższego czasu z mezem staramy się o dziecko.
Wiem że firma złożyła do sądu wniosek o upadlosc.
Ja pracuje w niej ponad 7 lat i posiadam umowę na czas nieokreślony.

Pytanie mam czy jeśli znajdę w ciaze po tym jak sąd ogłosi upadłość firmy również przysługuje mi zasiłek podczas ciazy i po porodzie??

Odpowiedz

B. 22 września, 2020 o 18:53

Dzień dobry.

Mój pracodawca prawdopodobnie w przyszłym tygodniu złoży wniosek o upadłość (sp. z o.o.). Od jakiegoś czasu staram się z mężem o dziecko, na razie jednak nie jestem w ciąży. Czy jeśli okaże się, że jestem w ciąży jak pracodawca będzie już w trakcie upadłości (po przyjęciu wniosku przez sąd) mogę iść na L4? Czy po zakończeniu procesu upadłościowego i zamknięciu firmy ZUS będzie mi wypłacał zasiłek chorobowy, a potem zasiłek macierzyński?

Pozdrawiam,
B.

Odpowiedz

Aga 16 kwietnia, 2021 o 12:29

Witam, mam podobny problem jak przedmówczyni..
Staramy sie o dziecko, mam podejrzenie ze nam sie udalo natomiast dowiedziala sie ze pracodawca zamierza zlozyc wniosek o upadlosc.. co w przypadku jesli ciaza zostanie potwierdzona PO zlozeniu wniosku o upadlosc? Do ogloszenia upadlosci minie troche czasu natomiast boje sie, ze ciaza bedzie potwierdzona za pozno bo wniosek juz zostal zlozony i zostane bez srodkow do zycia bo wtedy nie beda mi orzyslugiwaly swiadczenia z Zus. Bardzo prosze o porade, pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: