Upadłość konsumencka po rozwodzie - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Upadłość konsumencka po rozwodzie

Kinga Gawor29 marca 2021Komentarze (0)

upadłość konsumencka po rozwodzie

fot. pixabay

 

 

 

Dzisiejszy wpis dotyczy kwestii upadłość konsumencka po rozwodzie. Postaram się pokazać Ci, jak wygląda sytuacja rozwiedzionego małżonka w trakcie procesu upadłości konsumenckiej upadłego.

Upadłość konsumencka po rozwodzie

Orzeczenie rozwodu pomiędzy małżonkami skutkuje powstaniem rozdzielności majątkowej. W dodatku rozdzielność ta powstaje z mocy prawa. Jednakże są sytuacje, kiedy rozdzielność majątkowa powstała w wyniku rozwodu nie będzie skuteczna w stosunku do masy upadłości byłego małżonka. O tym pisałam w artykule Rozwód a upadłość konsumencka.

Mianowicie tak się stanie wówczas, gdy rozdzielność majątkowa powstała w wyniku rozwodu w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, chyba że pozew o rozwód został złożony co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Upadłość konsumencka po rozwodzie

Zatem, jeżeli:

  • rozdzielność majątkowa powstała z tytułu rozwodu w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości i jednocześnie
  • pozew rozwodowy nie został złożony co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości,

to wówczas rozdzielność majątkowa powstała w wyniku rozwodu nie będzie skuteczna w stosunku do masy upadłości upadłego.

Co to oznacza dla rozwiedzionego małżonka?

Ano nic dobrego. Cały majątek wspólny małżonków wejdzie do masy upadłości. Podział majątku wspólnego dokonany przez małżonków będzie mógł zostać zakwestionowany w toku upadłości konsumenckiej upadłego. Syndyk będzie mógł żądać wydania mu wszystkich przedmiotów, które wchodziły w skład majątku wspólnego w dniu powstania rozdzielności.

Uprawnienie rozwiedzionego małżonka

W sytuacji bezskuteczności rozdzielności powstałej w wyniku rozwodu, rozwiedziony małżonek od marca 2020 r. ma przyznaną pewną ochronę w postępowaniu upadłościowym upadłego. Rozwiedziony małżonek upadłego może bowiem w drodze powództwa lub zarzutu żądać uznania rozdzielności majątkowej za skuteczną w stosunku do masy upadłości, jeżeli w chwili powstania rozdzielności majątkowej nie wiedział o istnieniu podstawy do ogłoszenia upadłości, a powstanie rozdzielności majątkowej nie doprowadziło do pokrzywdzenia wierzycieli.  Powództwo wnosi się do sądu upadłościowego. Ponadto sąd może zabezpieczyć powództwo.

Upadłość konsumencka po rozwodzie

Podsumowując, rozwiedzionemu małżonkowi upadłego umożliwiono obronę majątku wspólnego przed jego wejściem w skład masy upadłości w razie powstania rozdzielności majątkowej z powodu rozwodu. O tym, czy majątek wspólny zostanie ostatecznie ochroniony zadecyduje  sąd upadłościowy.

 ******

Moja kancelaria specjalizuje się także w sprawach o rozwód  klientów w miastach Warszawa, Kraków, Katowice. O kwestii Rozwód bez orzekania o winie Warszawa przeczytasz tutaj.

 

#ile trwa rozwód bez orzekania o winie warszawa #rozwód bez orzekania o winie a podział majątku warszawa #rozwód bez orzekania o winie a dzieci warszawa #rozwód z orzeczeniem o winie a alimenty warszawa #rozdzielność majątkowa w trakcie rozwodu warszawa #rozwód bez orzekania o winie, a alimenty warszawa #rozdzielność majątkowa a rozwód warszawa #dobry adwokat rozwód warszawa #dobry adwokat rozwody warszawa #adwokat sprawy rozwodowe warszawa #rozwód adwokat warszawa #adwokat rozwód warszawa cena #prawnik warszawa rozwód #adwokat warszawa rozwody #rozwód prawnik warszawa #sprawy rozwodowe warszawa #kancelaria rozwody warszawa #kancelaria rozwód warszawa

 

 

 

 

 

 

 

 

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bankrute/domains/bankrutemjestem.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: