Czy prezes spółki z o.o. może ogłosić upadłość konsumencką? - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Czy prezes spółki z o.o. może ogłosić upadłość konsumencką?

Kinga Gawor11 listopada 2019Komentarze (0)

czy prezes spółki z o.o. może ogłosić upadłość konsumenckąW dzisiejszym artykule poruszę ważną kwestię, czy prezes spółki z o.o. może ogłosić upadłość konsumencką. Niemała część moich klientów pełni funkcję prezesa spółki z o.o. Obawiają się oni, czy fakt zasiadania  w zarządzie spółki z o.o. nie zablokuje im drogi do upadłości konsumenckiej.

Cóż, odpowiem w sposób typowy dla prawników: „ To zależy”;)

UWAGA: w związku z dużą nowelizacją upadłości konsumenckiej, która weszła w życie w dniu 24.03.2020 r., niniejszy wpis jest nieaktualny. Aktualne informacje nt. oddłużenia prezesa spółki z o.o. znajdziesz tutaj: Upadłość konsumencka prezesa spółki z o.o.

Czy prezes spółki z o.o. może ogłosić upadłość konsumencką?

Dla członka zarządu spółki z o.o. możliwość uzyskania oddłużenia w ramach upadłości konsumenckiej może okazać się bardzo ważna. Członkowie zarządu tej spółki odpowiadają bowiem za długi spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem. Długi zarządzanej spółki są często wysokie i znacznie przekraczają majątek osobisty członka zarządu. Stąd nie trudno o to, by w razie problemów finansowych spółki członek jej zarządu stał się niewypłacalny.  Zatem, od niewypłacalności spółki z o.o. często niedaleka droga do niewypłacalności członka jej zarządu.

Ważna jest podstawa pełnienia funkcji członka zarządu w spółce

Zgodnie ze złotą zasadą upadłości konsumenckiej, upadłość tę może ogłosić tylko konsument. Konsumentem jest natomiast osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. To oznacza, że przedsiębiorca w żadnym wypadku nie może ogłosić upadłości konsumenckiej.

Odnosząc te rozważania do sytuacji prezesa spółki z o.o. należy stwierdzić, że jeżeli jesteś członkiem zarządu spółki z o.o. i sprawujesz swoją funkcję w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, to wówczas posiadasz status przedsiębiorcy. Co za tym idzie, upadłości konsumenckiej ogłosić nie możesz. W takiej sytuacji, jeżeli stałeś się niewypłacalny, to powinieneś złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca.

Jeśli natomiast sprawujesz swoją funkcję członka zarządu spółki z o.o. nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale na przykład na podstawie umowy o pracę, to nie jesteś przedsiębiorcą. W konsekwencji jak najbardziej możesz ogłosić upadłość konsumencką;)

Czym innym od bycia członkiem zarządu spółki z o.o. jest bycie udziałowcem tej spółki. Często jednak ten, kto jest członkiem zarządu spółki z o.o. jest także jej udziałowcem. O tym, czy posiadanie udziałów w spółce z o.o. stoi na przeszkodzie upadłości konsumenckiej przeczytasz we wpisie: Czy udziałowiec spółki z o.o. może ogłosić upadłość konsumencką?

Czy prezes spółki z o.o. może ogłosić upadłość konsumencką?

A co w sytuacji, gdy jesteś byłym członkiem zarządu spółki z o.o. i ta spółka jest niewypłacalna? Otóż, ciążył na tobie obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości zarządzanej spółki. Obecnie termin ten wynosi 30 dni od dnia powstania stanu niewypłacalności spółki. Zatem, jeżeli spółka stała się niewypłacalna, to jako członek jej  zarządu miałeś obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie jej upadłości w terminie. Jeżeli nie złożyłeś wniosku o upadłość spółki w terminie, to obecnie masz utrudnioną drogę do upadłości konsumenckiej.

Jednakże wiele zmieni się dla Ciebie w marcu 2020 r., kiedy wchodzi w życie nowelizacja upadłości konsumenckiej. Ta nowela przewiduje korzystne zmiany dla byłych prezesów spółek z o.o., którzy nie złożyli w terminie wniosku o upadłość zarządzanej spółki.

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bankrute/domains/bankrutemjestem.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: