Upadłość konsumencka 2020 kiedy zmiany? - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Upadłość konsumencka 2020 kiedy zmiany?

Kinga Gawor31 stycznia 20202 komentarze

upadłość konsumencka 2020 kiedy zmianyW dzisiejszym wpisie poruszę kwestię upadłość konsumencka 2020 kiedy zmiany. Obecnie kancelaria jest zasypywana zleceniami opracowania wniosków o upadłość konsumencką. Większość spraw pochodzi od klientów będących byłymi przedsiębiorcami, którzy chcą złożyć wniosek o upadłość konsumencką po wejściu w życie nowelizacji prawa upadłościowego 2020. Dlaczego czekają oni na wejście w życie nowelizacji upadłości konsumenckiej 2020, zamiast składać wniosek o upadłość konsumencką już teraz, tj. w styczniu 2020 r. ? Otóż, klienci ci nie mogą ogłosić upadłości konsumenckiej na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, gdyż nie złożyli w terminie wniosku o upadłość swojej firmy. Przypominam, że termin ten jest bardzo krótki i wynosi zaledwie 30 dni od dnia powstania niewypłacalności.

Były przedsiębiorco wkrótce będziesz mógł ogłosić upadłość konsumencką

Podam przykład. Aleksandra Wielgosz prowadziła firmę transportową w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Wobec  załamania się popytu na usługi transportowe rok temu popadła w tarapaty finansowe. Zaczęła zalegać z długami wobec dostawców paliwa, ratami leasingowymi na samochody oraz składkami do ZUS. Stała się niewypłacalna. Nie zgłosiła jednak wniosku o upadłość swojej firmy tylko przestała ją faktycznie prowadzić i ją  wyrejestrowała z CEIDG. Obecnie rozważa złożenie wniosku o upadłość konsumencką.  Gdyby dziś złożyła taki wniosek, to  sąd by go oddalił. Jednakże po wejściu w życie nowelizacji upadłości konsumenckiej 2020 r. sąd ogłosi upadłość pani Aleksandry.

Jeżeli zatem jesteś byłym przedsiębiorcą, który chce ogłosić upadłość konsumencką, ale nie złożyłeś w terminie wniosku o upadłość swojej firmy, obecnie nie możesz ogłosić upadłości konsumenckiej. Musisz poczekać na wejście w życie nowelizacji upadłości konsumenckiej 2020, bo dopiero nowe przepisy umożliwią Ci ogłoszenie tej upadłości.

Upadłość firmy a upadłość konsumencka

Jednocześnie wyjaśnię, czym różni się wniosek o upadłość firmy od wniosku o upadłość konsumencką. Otóż wniosek o upadłość firmy jednoosobowy przedsiębiorca (osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG) ma obowiązek zgłosić, gdy jego firma ma długi, których nie jest w stanie spłacić. Termin na złożenie takiego wniosku wynosi 30 dni od dnia powstania stanu niewypłacalności.  Wniosek ten podlega opłacie sądowej w kwocie 1000 zł. Ponadto trzeba jeszcze uiścić zaliczkę na koszty postępowania upadłościowego w kwocie nieco ponad 5000 zł. Ponadto, aby sąd upadłościowy mógł ogłosić upadłość firmy przedsiębiorca musi posiadać majątek, którego wartość jest w stanie pokryć koszty postępowania.

Natomiast wniosek o upadłość konsumencką zgłasza konsument, w tym także były przedsiębiorca, który wyrejestrował działalność gospodarczą z CEIDG. Ustawa nie przewiduje terminu na złożenie takiego wniosku, a opłata od niego wynosi 30 zł. Aby móc ogłosić upadłość konsumencką nie trzeba posiadać żadnego majątku.

Nowelizacja upadłości konsumenckiej 2020 – liberalizacja przepisów dla byłych przedsiębiorców

Takich klientów, którzy są byłymi przedsiębiorcami i nie zgłosili na czas wniosku o upadłość firmy kancelaria ma całe mnóstwo. Obecnie obowiązujące przepisy prawa upadłościowego są bardzo niesprawiedliwe dla byłych jednoosobowych przedsiębiorców.   Kładą one bowiem na nich taki sam obowiązek jak na członków zarządu spółki z o.o., tj. obowiązek złożenia wniosku o upadłość firmy w terminie 30 dni. A sankcja za niewypełnienie tego obowiązku jest surowa, tj. zamknięte drzwi do upadłości konsumenckiej. Większość jednoosobowych przedsiębiorców po prostu nie jest świadoma tego obowiązku, stąd tak wielu z nich go nie dopełnia. Ustawodawca poszedł jednak po rozum do głowy. Zdał sobie sprawę, że ten obowiązek dla jednoosobowego przedsiębiorcy jest zbyt wygórowany, a sankcja za jego niespełnienie zbyt surowa. Dlatego nowelizacja upadłości konsumenckiej 2020 nie przewiduje już sankcji za niezłożenie wniosku o upadłość firmy w postaci podstawy do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. Od 2020 r. byli przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o upadłość konsumencką bez konieczności wcześniejszego ogłaszania upadłości swojej firmy. Hurra! Nierzadko się zdarza, żeby ustawodawca okazał empatię przedsiębiorcom!

Upadłość konsumencka 2020 kiedy zmiany?

Zatem zapewne ciekaw jesteś, jaka jest odpowiedź na pytanie upadłość konsumencka 2020 kiedy zmiany. Zatem kiedy wchodzi w życie nowelizacja upadłości konsumenckiej 2020? Jaka jest ta długo wyczekiwana data. A więc ta magiczna data to 24 marzec 2020 r.  Dnia 24 marca 2020 roku wejdzie w życie większość przepisów nowelizacji prawa upadłościowego z 30 sierpnia 2019 r.  Wtedy to kancelaria złoży dziesiątki wniosków o upadłość konsumencką. Ku uciesze sędziów sądów upadłościowych oczywiście😉

Czy sądy upadłościowe są przygotowane na zwiększoną liczbę wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Niestety nie. Tydzień temu uczestniczyłam w spotkaniu z sędziom Januszem Płochem, który jest przewodniczącym VIII Wydziału Gospodarczego dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Jeżeli sobie przypominasz, to na to spotkanie zapraszałam Ciebie na moim fb. Pan sędzia potwierdził, że sądy upadłościowe nie są przygotowane na ogrom wniosków o upadłość konsumencką, jakie zaczną wpływać po 24 marca 2020 r. Problemem są bowiem braki kadrowe. Ustawodawca nie zadbał o zwiększenie etatów w sądach upadłościowych. Skoro nowe przepisy liberalizują przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej, to dzięki tym zmianom z upadłości będzie mogło skorzystać znacznie więcej osób niż dotychczas. W konsekwencji wydaje się, że zatory w sądach upadłościowych od 24 marca 2020 r. są nieuniknione.

Niestety dłużej poczekasz na upadłość konsumencką

Co to oznacza dla Ciebie? Otóż, jeżeli złożysz wniosek o upadłość konsumencką po 24 marca 2020 r., to dłużej poczekasz na postanowienie sądu o ogłoszeniu Twojej upadłości. Obecnie moi klienci czekają na to postanowienie przeciętnie ok 4 miesięcy. Jest oczywistym, że od 24 marca 2020 r. ten okres się zdecydowanie wydłuży.

 

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof 4 lutego, 2020 o 10:04

witam wpadłem w straszną pętlę kredytową czekam na marzec zeby złożyć wniosek o upadłość konsumencką bo tylko w upadlosci widzę wyjście. W napisaniu wniosku pomaga mi prawnik z rodziny. czy w marcu wniosek o upadłość konsumencką mam złozyć na tym formularzu co obecnie. czy w marcu zmieni się formularz czy nie, nigdzie nie mogę znalezc informacji Krzysztof

Odpowiedz

Kinga Gawor 5 lutego, 2020 o 11:39

Panie Krzysztofie, odpowiedź znajdzie pan w moim artykule na blogu pt Upadłość konsumencka wniosek 2020

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: