Koronawirus a upadłość konsumencka - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Koronawirus a upadłość konsumencka

Kinga Gawor01 kwietnia 2020Komentarze (0)

koronawirus a upadłość konsumencka

Dzisiejszy wpis dotyczy kwestii koronawirus a upadłość konsumencka. Ostatnio wielu z Was dzwoni do kancelarii i pyta o upadłość konsumencką w kontekście pandemii koronawirusa. Opowiadacie mi swoje smutne historie.

 

Wasze historie.Koronawirus a upadłość konsumencka

 

Jednoosobowy przedsiębiorca

A to dzwoni właściciel restauracji – jednoosobowy przedsiębiorca, którego biznes jest zamknięty na cztery spusty od paru tygodni. Wobec drastycznego spadku dochodu on nie ma z czego uregulować faktur kontrahentom. Nie stać go także na opłacanie rat kredytów bankowych. Próbował ograniczyć koszty prowadzenia firmy, w tym zwolnił pracowników i zawiesił firmę, ale to nie wystarczyło. Jest na skraju niewypłacalności  i rozważa upadłość konsumencką.

Były pracownik

A to dzwoni kobieta, która była zatrudniona na umowę zlecenie jako recepcjonistka w hotelu. Tydzień temu zwolniono ją z pracy z powodu covid-19. Intensywnie szuka pracy. Jednak wszędzie teraz ludzi zwalniają, a nie zatrudniają. W dodatku jest matką samotnie wychowującą syna. Niewielkie oszczędności, jakie miała, przeznacza teraz na bieżące utrzymanie siebie i dziecka. Wobec braku pracy i dochodu, nie stać ją na dalsze opłacanie rat kredytów bankowych, których ma obecnie 4. Dotychczas regularnie spłacała kredyty, ale po zwolnieniu z pracy zalega z płatnościami. Rozważa upadłość konsumencką.

Prezes spółki z o.o.

A to dzwoni prezes spółki z o.o., która zajmowała się turystyką, w tym organizowaniem wycieczek zagranicznych. Jego firma jest już poważnie zadłużona. Jeszcze przed wybuchem pandemii ledwo wiązała koniec z końcem. Już wtedy powstały pierwsze długi. Covid-19 tylko pogrążył spółkę. Nie złożył on na czas wniosku o upadłość spółki z o.o. Teraz boi się osobistej odpowiedzialności (jako członek zarządu) za długi spółki. Rozważa upadłość konsumencką.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencką może ogłosić zwykła osoba fizyczna, np. Jan Kowalski, który zadłużył się w bankach lub firmach udzielających tzw. chwilówki.

Upadłość konsumencką może ogłosić także były jednoosobowy przedsiębiorca (tj. jeśli prowadził działalność na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG). Wystarczy, że na jeden dzień przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką wyrejestrujesz firmę z CEIDG.

Ponadto upadłość konsumencką możesz ogłosić także, jeżeli jesteś prezesem spółki z o.o., która w terminie nie złożyła wniosku o upadłość, a wierzyciele spółki żądają od Ciebie uregulowania długów spółki.

Niewypłacalność – Koronawirus a upadłość konsumencka

Warunkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest bycie niewypłacalnym. Niewypłacalność to sytuacja, gdy nie jesteś w stanie na bieżąco płacić swoich długów. Stan ten musi mieć charakter trwały, a nie tylko tymczasowy (np. nie ma widoków na to, że w niedalekiej przyszłości twoja sytuacja finansowa się poprawi). Osoba fizyczna jest niewypłacalna, jeżeli ma co najmniej jeden dług. Zatem, jeżeli zwykły Kowalski nie jest w stanie spłacać kredytu hipotecznego i stan ten ma charakter trwały, to jest niewypłacalny i może ogłosić upadłość konsumencką.

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, które może trwać najkrócej ok. 6 miesięcy, ale co do zasady trwa ok. 3,5 roku. Po przeprowadzeniu tego postępowania sądowego umarzają się dłużnikowi wszystkie długi, zarówno osobiste (tzw. konsumenckie – np. kredyt na samochód czy remont mieszkania), jak i firmowe ( tj. długi związane z prowadzeniem firmy), w tym także publicznoprawne (długi wobec ZUS, czy urzędu skarbowego).

Aby móc ogłosić upadłość konsumencką musisz złożyć wniosek o upadłość w sądzie rejonowym. Opłata sądowa od wniosku wynosi 30 zł. Po ok. 3-4 miesiącach od złożenia wniosku sąd ogłosi Twoją upadłość konsumencką. Nastąpi otworzenie postępowania upadłościowego wobec Twojej osoby. Jednak Twoje długi umorzą się nie w dniu wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu  upadłości, ale dopiero po zakończeniu całego postępowania upadłościowego.

Komornik zablokowany wskutek upadłości

Po tym, jak sąd ogłosi Twoją upadłość konsumencką odsetki od Twoich długów przestają być naliczane, a egzekucja komornicza nie może być wszczęta. Ponadto, jeżeli przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej miałeś komornika, to po ogłoszeniu upadłość, zniknie on z Twojego życia.

Problemy finansowe wskutek koronawirusa

Jeżeli nie jesteś w stanie na bieżąco spłacać swoich długów wskutek koronawirusa, to jak najbardziej powinieneś rozważyć upadłość konsumencką.

A  zatem, jeżeli straciłeś pracę wskutek koronawirusa i nie stać Cię na spłatę kredytów bankowych, to sąd uzna, że popadłeś w niewypłacalność w sposób niezawiniony. Także, jeżeli twój dochód jako przedsiębiorcy drastycznie spadł wskutek koronawirusa i nie masz z czego spłacić długów wobec kontrahentów, to sąd uzna, że stałeś się niewypłacalny w sposób niezawiniony. To bardzo ważne, bowiem osoby, które wpadły w tarapaty finansowe w sposób niezawiniony są dużo lepiej traktowane w postępowaniu upadłościowym. Ich długi zostaną umorzone znacznie szybciej.

Nie posiadam majątku

Upadłość konsumencką możesz ogłosić także, jeżeli nie posiadasz żadnego majątku, ani stałych dochodów (np. nie pracujesz).

Posiadam majątek

Jeżeli posiadasz majątek, to w wyniku upadłości konsumenckiej niestety go stracisz. Syndyk sprzeda Twój dom lub mieszkanie. Jednak dostaniesz kwotę na wynajem mieszkania na okres do dwóch lat. Czasem to jest nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Taki przywilej (kwota na wynajem mieszkania) nie będzie Ci przysługiwał, jeżeli Twój dom sprzeda komornik.

Upadłość konsumencka a spirala zadłużenia

Upadłość konsumencką możesz ogłosić także, jeżeli wpadłeś w tzw. spiralę zadłużenia. Pętla długów polega na tym, że brałeś nowe pożyczki po to, żeby z ich pomocną spłacać stare. Tutaj jednak jest ryzyko, że Twoje postępowanie upadłościowe będzie trwało dłużej. Zatem później się oddłużysz.

Jakie długi się nie umarzają w upadłości konsumenckiej?

Są pewne kategorie długów, które nie umarzają się wskutek upadłości konsumenckiej. Należą do nich m. in. zobowiązania alimentacyjne lub długi z przestępstwa.

Koronawirus a upadłość konsumencka

Zatem, upadłość konsumencka to proces, który co do zasady trwa 3,5 roku. Po jego ukończeniu umarzają się wszystkie Twoje długi. Jeżeli masz długi i nie widzisz szansy na wyjście z nich, to powinieneś rozważyć upadłość konsumencką. Upadłość konsumencka jest bowiem o niebo lepszą alternatywą niekorzystnej dla Ciebie egzekucji komorniczej. Dnia 24 marca 2020 r. weszła w życie nowelizacja upadłości konsumenckiej, która znacznie liberalizuje warunki ogłoszenia tej upadłości. O nowych zasadach upadłości konsumenckiej przeczytasz w artykule Nowelizacja upadłości konsumenckiej 2020.

*****

O zawieszeniu działalności gospodarczej przeczytasz w artykule Koronawirus – jak zawiesić firmę?

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bankrute/domains/bankrutemjestem.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: