Kinga Gawor

radca prawny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Upadłość konsumencka wyeliminuje komornika z gry

Kinga Gawor05 lipca 20182 komentarze

upadłość konsumencka a postępowanie egzekucyjneDzisiaj zamieszczam wpis na temat relacji upadłość konsumencka a postępowanie egzekucyjne. Wobec wielu z Was – rozważających ogłoszenie upadłości konsumenckiej – toczą się już postępowania egzekucyjne i pewne zastanawia Was, co się z nimi stanie  po ogłoszeniu  upadłości.

Upadłość konsumencka  a postępowanie egzekucyjne

W poprzednim wpisie na temat relacji upadłość konsumencka a postępowanie egzekucyjne pisałam, że do mojej kancelarii przyszedł Piotr – były przedsiębiorca, wobec którego, w czasie, gdy zgłosił się do mnie, prowadzonych było 6 postępowań egzekucyjnych na łączną kwotę ok. 2 400 000 zł. Efektem tych postępowań były liczne zajęcia komornicze. Piotr obawiał się, że toczące się przeciwko niemu postępowania egzekucyjne wykluczają możliwość ogłoszenia przez Niego upadłości konsumenckiej. Wyjaśniłam jednak Piotrowi, że fakt prowadzenia wobec Niego postępowania egzekucyjnego wcale nie pozbawia Go możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Więcej o tym przeczytasz we wpisie Czy mogę ogłosić upadłość konsumencką, jeżeli „mam komornika”?

Upadłość konsumencka a postępowanie egzekucyjne: wpływ upadłości konsumenckiej na postępowania egzekucyjne w toku

Dzisiaj chciałabym skupić się na tym, jaki jest wpływ upadłości konsumenckiej na postępowania egzekucyjne, będę przy tym posiłkować się przykładem Piotra. Otóż, w dniu ogłoszenia upadłości konsumenckiej, toczące się przeciwko dłużnikowi postępowania egzekucyjne ulegają zawieszeniu z mocy prawa. Natomiast po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej postępowania te umarzają się z mocy prawa. Zatem w dniu ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez Piotra wszystkie sześć postępowań egzekucyjnych prowadzonych przeciwko niemu uległo zawieszeniu. Skutek ten nastąpił z mocy prawa, tj. automatycznie – Piotr nie musiał pisać w tej sprawie do komornika wniosku o zawieszenie postępowania. Natomiast po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Piotra postępowania te uległy umorzeniu. Skutek umorzenia również nastąpił z mocy prawa.

Zawieszenie i umorzenie dotyczy wszystkich wierzytelności, zarówno osobistych, jak i zabezpieczonych rzeczowo na składnikach masy upadłości (np. hipoteką), które są przedmiotem egzekucji wszczętej przed ogłoszeniem upadłości. W konsekwencji zawieszeniem i umorzeniem zostały objęte postępowania egzekucyjne dotyczące wszystkich długów Piotra bez względu na ich charakter.

Upadłość konsumencka a postępowanie egzekucyjne: zakaz wszczynania nowych egzekucji

Ponadto po ogłoszeniu upadłości brak jest możliwości wszczęcia nowych egzekucji wobec wierzytelności objętych postępowaniem upadłościowym;)

Upadłość konsumencka a postępowanie egzekucyjne: najpierw blokada, a potem wyeliminowanie komornika

Wobec powyższego bilans relacji upadłość konsumencka a postępowanie egzekucyjne przedstawia się korzystnie dla dłużnika. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej najpierw zablokuje, a potem wyeliminuje komornika z gry, jednakże należy pamiętać, że w jej wyniku, pojawi się nowy gracz – syndyk…

*****

Formularz wniosku o upadłość konsumencką znajdziesz tutaj.

O tym, jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką przeczytasz we wpisach: Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencka? – cz.1 oraz Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką – cz. 2

 

Kancelaria prawna Kraków

Upadłość konsumencka Kraków

porady prawne Kraków

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

anna Sierpień 8, 2019 o 09:01

witam jestem prawie 4 lata w upadlosci i odezwal sie komornik zajal mi konto wiec nie do konca jest tak ze nie maja prawa.odkrecanie trwa juz 2 tyg a ja pieniedzy nie mam

Odpowiedz

Kinga Gawor Styczeń 7, 2020 o 12:21

Pani Anno, komornik zajął konto bezprawie i syndykowi na pewno uda się tę sprawę odkręcić.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: