Upadłość konsumencka a brak majątku - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Prowadzę własną kancelarię GAWOR Kancelaria Prawna z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Katowicach, w której jedną z głównych specjalizacji jest upadłość konsumencka. [Więcej]

Skontaktuj się

Upadłość konsumencka a brak majątku

Kinga Gawor16 czerwca 20224 komentarze

upadłość konsumencka a brak majątku

Dzisiejszy wpis dotyczy fundamentalnej kwestii upadłość konsumencka a brak majątku. Podejmę w nim próbę walki z jednym z nieprawdziwych mitów o upadłości konsumenckiej, jakie krążą w Internecie ( o zgrozo, a krąży tam wiele takich mitów). A inspiracją do tego artykułu, jak to często z moimi wpisami bywa, było samo życie.

„Pani mecenas, czy mogę ogłosić upadłość konsumencką, jeżeli nie posiadam żadnego majątku?”

To pytanie klienci w  kancelarii zadają jak mantrę. Jedni z nich nie mają żadnego majątku, gdyż nigdy się niczego wartościowego nie dorobili, a innym wszystko, co mieli już dawno zabrał komornik.

Tak więc odpowiadam: Tak, MOŻESZ ogłosić upadłość konsumencką, jeżeli nie posiadasz żadnego majątku. Brak majątku nie jest bowiem przeszkodą do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Zapamiętaj zatem, że jeśli nie posiadasz żadnych nieruchomości, czy wartościowych ruchomości to nie stanowi to problemu.

Upadłość konsumencka a brak majątku

Powiem więcej, fakt nieposiadania przez Ciebie żadnego majątku jest wręcz korzystny. Dlaczego?

  • Po pierwsze, wtedy po prostu najlepiej wyjdziesz na upadłości konsumenckiej. Uzyskasz umorzenie długów co do zasady bez poniesienia strat materialnych.
  • Po drugie, brak majątku oznacza, że postępowanie upadłościowe zakończy się dużo szybciej😉

Pominięty zostanie bowiem etap sprzedaży Twojego majątku przez syndyka. Syndyk nie będzie miał czego sprzedawać. Ten etap, zwłaszcza gdy posiadasz mało atrakcyjną nieruchomość albo posiadasz mały udział we własności nieruchomości może trwać bardzo długo (nawet kilka lat). Jeden z moich klientów posiadał udział 1/9 we własności mieszkania i jego sprzedaż  zajęła syndykowi prawie dwa lata.

Zresztą, nawet gdy posiadasz atrakcyjną nieruchomość i jesteś jej jedynym właścicielem, to jej sprzedaż również zajmie syndykowi trochę czasu ( ok. kilkunastu miesięcy). Więcej o tym, ile trwa upadłość konsumencka przeczytasz tutaj.

Upadłość konsumencka a brak majątku

Im krótsze postępowanie upadłościowe, tym lepiej dla Ciebie.

Po pierwsze, ma to znaczenie zwłaszcza, jeśli pracujesz.  Syndyk będzie bowiem wtedy przez krótszy okres zajmował twoje wynagrodzenie za pracę.

Po drugie, wówczas Twoje długi szybciej się umorzą!

Upadłość konsumencka a brak majątku

Skoro brak majątku oznacza same korzyści w postępowaniu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to  możesz mieć pokusę wyzbycia się wartościowych składników majątku przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką. Przestrzegam przed takim zachowaniem!

Jeżeli zatem rozważasz np. darowanie domu na rzecz córki, to uważaj! Istnieje bowiem duże ryzyko, że spotkasz się z zarzutem syndyka działania w celu pokrzywdzenia wierzycieli. To z kolei może mieć surowe konsekwencje w upadłości konsumenckiej i zniweczyć Twoje szanse na oddłużenie.

*****

O tym, ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej przeczytasz tutaj.

Powiązane materiały wideo

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Adam 14 maja, 2019 o 14:24

A czy możliwym jest rozpoczęcie upadłości konsumenckie i uchronienie przed sprzedażą mieszkania w drodze licytacji komorniczej, już po licytacji komorniczej, ale przed uprawomocniniem się przybicia (zakładająć, że będziemy odwlekać to przybicie w czasie)?

Odpowiedz

Kinga Gawor 7 lipca, 2019 o 18:28

Panie Adamie, biorąc pod uwagę tempo pracy sądów upadłościowych, musi pan wziąć pod uwagę, że może to nie być realne.

Odpowiedz

Artur 1 sierpnia, 2022 o 22:36

A co w sytuacji gdzie dłużnik nie posiada żadnego majątku, ma dziecko na utrzymaniu a do tego jest osobą bezrobotną ???

Odpowiedz

Kinga Gawor 2 sierpnia, 2022 o 18:19

Panie Arturze, taka sytuacja nierzadko występuje w upadłości konsumenckiej.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: