Kinga Gawor

radca prawny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Jakie masz prawa przyszła matko, gdy Twój pracodawca ogłasza upadłość?

Kinga Gawor27 lipca 2018Komentarze (0)

upadłość firmy a ciążaDzisiejszy wpis dotyczy wrażliwej kwestii upadłość firmy a ciąża. Moja klienta Beata jest zatrudniona w firmie X na umowie o pracę od ponad dwóch lat. Dwa miesiące temu miała powód do ogromnej radości, kiedy dowiedziała się, że jest w ciąży;) Jednakże tydzień temu otrzymała złą wiadomość. Jej pracodawca – spółka X złożyła wniosek o upadłość. Beata teraz obawia się, że po ogłoszeniu upadłości pracodawcy pozostanie bez środków do życia.

Upadłość firmy a ciąża: pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę

Prawo zapewnia pracownicy w ciąży bardzo silną ochronę przed zwolnieniem. Pracodawca bowiem nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z kobietą w okresie ciąży oraz w czasie urlopu macierzyńskiego. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której dochodzi do upadłości pracodawcy. W tym przypadku ani ciąża ani przebywanie na urlopie macierzyńskim nie ochroni pracownicy przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Zatem, w razie upadłości firmy stosunek pracy kobiety w ciąży przestaje być chroniony. To oznacza, że po ogłoszeniu upadłości przez spółkę X, spółka ta będzie uprawniona do wypowiedzenia Beacie umowy o pracę. Uprawnienie to dotyczy przy tym każdego rodzaju umowy o pracę. Jednakże wypowiedzenie Beacie umowy o pracę będzie mogło nastąpić dopiero po wydaniu przez sąd upadłościowy postanowienia o ogłoszeniu upadłości przez spółkę X. Od momentu wydania tego postanowienia następuje uchylenie szczególnej ochrony zatrudnienia pracownicy w ciąży.

Upadłość firmy a ciąża: zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Mam jednak dobrą wiadomość dla Beaty. Mimo utraty zatrudnienia z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, jej sytuacja finansowa nie ulegnie pogorszeniu.;) W takiej sytuacji kobietom w ciąży, które są zdolne do podjęcia pracy, ale nie zapewniono im innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie to jest wypłacane przez ZUS i przysługuje w wysokości 100% podstawy jego wymiaru. Okres pobierania zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego kończy się z chwilą urodzenia dziecka. Obowiązek „zapewnienia innego zatrudnienia”  spoczywa na pracodawcy (a nie na powiatowym urzędzie pracy). Ponadto, inne zatrudnienie musi być odpowiednie dla kobiet w ciąży.

Prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego powstaje niezależnie od tego, w którym miesiącu ciąży nastąpiło zwolnienie. Co ważne, okres pobierania zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego jest wliczany do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Upadłość firmy a ciąża: prawo do zasiłku macierzyńskiego

Natomiast od dnia porodu Beata nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego, tak jakby urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek macierzyński przysługuje bowiem również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży np. wskutek ogłoszenia upadłości pracodawcy.

Podsumowując, kwestia upadłość firmy a ciąża została rozwiązana przez ustawodawcę pozytywnie dla Beaty. Nie ma ona powodów do zmartwień. ZUS będzie jej wypłacał odpowiednie świadczenia zarówno przed, jak i po urodzeniu dziecka. Pozostaje tylko życzyć szczęśliwego rozwiązania;)

 

 *****

O tym, jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką przeczytasz we wpisach: Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencka? – cz.1 oraz Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką – cz. 2

Formularz wniosku o upadłość konsumencką znajdziesz tutaj.

 

Kancelaria prawna Kraków

Upadłość konsumencka Kraków

Porady prawne Kraków

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: