Tak właśnie powinieneś się zachować niewypłacalny przedsiębiorco! - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Tak właśnie powinieneś się zachować niewypłacalny przedsiębiorco!

Kinga Gawor13 lipca 2018Komentarze (0)

obowiązki niewypłacalnego przedsiębiorcyDzisiejszy wpis dotyczy tematu obowiązki niewypłacalnego przedsiębiorcy. Do mojej kancelarii zgłosił się 42-letni Bartek, który jeszcze rok temu prowadził firmę remontowo-budowlaną w powszechnie znanej formie jednoosobowej działalności gospodarczej w Małopolsce. Ciąg dalszy pewnie znacie: na początku szło dobrze, nawet bardzo dobrze, a potem – kilka błędnych decyzji i trochę pecha – i sprawy zaczęły się sypać. Dlatego Bartek ostatecznie pojawił się u prawnika od prawa upadłościowego.

Dlaczego piszę o Bartku? Ponieważ Bartek zasługuje na uznanie. Otóż on, jako indywidualny przedsiębiorca zachował się modelowo w obliczu swojej niewypłacalności.

Obowiązki niewypłacalnego przedsiębiorcy: nieznajomość prawa szkodzi

Dlaczego Bartek wybija się z tłumu niewypłacalnych przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? Dlaczego takie osoby, jak Bartek zawsze wzbudzają moje uznanie, kiedy pojawiają się w progu kancelarii? Przyczyna jest całkiem trywialna – mianowicie Bartek w sytuacji swojej niewypłacalności postąpił zgodnie z prawem;) Tylko tyle i aż tyle!

Bartek jeszcze nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. On z tym zamiarem dopiero się nosi, ale wiesz co? Sąd wręcz na pewno ogłosi jego upadłość konsumencką;) Jakiż komfort ma Bartek mając to przeświadczenie.

Obowiązki niewypłacalnego przedsiębiorcy: data niewypłacalności

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i stałeś się niewypłacalny (lub sądzisz, że staniesz się niewypłacalny wkrótce) wyjaśnię Ci na przykładzie Bartka, jak modelowo powinno wyglądać Twoje zachowanie, abyś potem mógł uzyskać umorzenie długów w upadłości konsumenckiej.

Otóż przede wszystkim ustal, czy rzeczywiście jesteś niewypłacalny, a jeżeli tak, to określ, kiedy stan Twojej niewypłacalności powstał. Niewypłacalność to stan, w którym dłużnik utracił zdolność do regulowania swoich wymagalnych długów pieniężnych. Stan ten musi mieć charakter trwały, a nie jedynie przejściowy. Domniemywa się, że dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli opóźnienie w regulowaniu jego długów pieniężnych przekracza trzy miesiące. Jeżeli zatem opóźniasz się w spłacie długów o ponad 3 miesiące, i nie ma to charakteru jedynie przejściowego, to jesteś niewypłacalny.

Obowiązki niewypłacalnego przedsiębiorcy: wniosek o upadłość przedsiębiorcy

Następnie w terminie 30 dni od powstania stanu niewypłacalności złóż wniosek o upadłość przedsiębiorcy. Wyjaśnię ci w uproszeniu, że mamy dwa modele upadłości – upadłość przedsiębiorcy oraz upadłość konsumencką. Ty, jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jesteś przedsiębiorcą. Zgodnie z prawem niewypłacalny przedsiębiorca ma obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy w terminie 30 dni od powstania stanu niewypłacalności. I to właśnie zrobił Bartek. On w terminie złożył wniosek o upadłość przedsiębiorcy!

To bardzo ważne, bowiem brak wniosku o upadłość przedsiębiorcy w terminie może negatywnie wpłynąć na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co do zasady, sąd bowiem oddali wniosek o upadłość konsumencką, jeżeli w okresie 10 lat przed dniem jego złożenia dłużnik mając taki obowiązek nie zgłosił w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości. Ponadto, niezłożenie w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy jest jedną z najczęstszych przyczyn oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. O warunkach ogłoszenia upadłości konsumenckiej piszę we wpisie: Czy spełniasz warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Wielu indywidualnych przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, iż w razie niewypłacalności mają obowiązek złożenia w terminie wniosku o upadłość przedsiębiorcy. Dlatego właśnie Bartek zasługuje na szacunek. On należy do tej zdecydowanej mniejszości wyedukowanych byłych przedsiębiorców, którzy znali swoje obowiązki i je zrealizowali. To będzie procentować, kiedy złoży wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej;)

Obowiązki niewypłacalnego przedsiębiorcy: to nic, że sąd oddali Twój wniosek o upadłość przedsiębiorcy

Po tym, jak Bartek złożył w terminie wniosek o upadłość przedsiębiorcy, sąd jego wniosek oddalił i ostatecznie nie doszło do ogłoszenia upadłości Bartka jako przedsiębiorcy. Sąd oddalił jego wiosek o upadłość przedsiębiorcy, ponieważ Bartek nie miał żadnego majątku. Zgodnie z prawem, sąd oddala wniosek przedsiębiorcy o ogłoszenie upadłości, jeżeli jego majątek nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania (przypadek tzw. ubóstwa masy). Oddalenie przez sąd wniosku Bartka o upadłość przedsiębiorcy nie ma jednak żadnego znaczenia w perspektywie późniejszego ogłoszenia przez niego upadłości konsumenckiej. Nie powoduje to żadnych negatywnych konsekwencji. Zwracam uwagę, iż niewypłacalny przedsiębiorca ma jedynie obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy, a nie doprowadzić do ogłoszenia swojej upadłości jako przedsiębiorca.

Złożenie w terminie wniosku o upadłość przedsiębiorcy, nawet jeżeli wniosek ten zostanie oddalony ze względu na ubóstwo masy, oznacza wywiązanie się przedsiębiorcy z ustawowego obowiązku i umożliwia mu ogłoszenie upadłości konsumenckiej w przyszłości. Zatem złożenie przez Bartka w terminie wniosku o upadłość przedsiębiorcy otwarło mu drogę do ogłoszenia upadłości konsumenckiej obecnie.

Obowiązki niewypłacalnego przedsiębiorcy: wykreślenie działalności z CEIDG

Następnie Bartek zakończył prowadzenie działalności gospodarczej i wykreślił ją z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W wyniku tego uzyskał status konsumenta i obecnie może składać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Jeżeli Ty jesteś byłym przedsiębiorcą i nie złożyłeś, tak jak Bartek, wniosku o upadłość przedsiębiorcy w ustawowym terminie 30 dni, to nadal masz szanse ogłosić upadłość konsumencką. Jest to możliwe, choć trudne. O tym napiszę w kolejnym wpisie.

*****

Formularz wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej znajdziesz tutaj.

O tym, jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką przeczytasz we wpisach: Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencka? – cz.1 oraz Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką – cz. 2

 

Kancelaria prawna Kraków

Upadłość konsumencka Kraków

porady prawne Kraków

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: