Kinga Gawor

radca prawny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Tak właśnie powinieneś się zachować niewypłacalny przedsiębiorco!

Kinga Gawor13 lipca 2018Komentarze (0)

obowiązki niewypłacalnego przedsiębiorcyDzisiejszy wpis dotyczy tematu obowiązki niewypłacalnego przedsiębiorcy. Do mojej kancelarii zgłosił się 42-letni Bartek, który jeszcze rok temu prowadził firmę remontowo-budowlaną w powszechnie znanej formie jednoosobowej działalności gospodarczej w Małopolsce. Ciąg dalszy pewnie znacie: na początku szło dobrze, nawet bardzo dobrze, a potem – kilka błędnych decyzji i trochę pecha – i sprawy zaczęły się sypać. Dlatego Bartek ostatecznie pojawił się u prawnika od prawa upadłościowego.

Dlaczego piszę o Bartku? Ponieważ Bartek zasługuje na uznanie. Otóż on, jako indywidualny przedsiębiorca zachował się modelowo w obliczu swojej niewypłacalności.

Obowiązki niewypłacalnego przedsiębiorcy: nieznajomość prawa szkodzi

Dlaczego Bartek wybija się z tłumu niewypłacalnych przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? Dlaczego takie osoby, jak Bartek zawsze wzbudzają moje uznanie, kiedy pojawiają się w progu kancelarii? Przyczyna jest całkiem trywialna – mianowicie Bartek w sytuacji swojej niewypłacalności postąpił zgodnie z prawem;) Tylko tyle i aż tyle!

Bartek jeszcze nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. On z tym zamiarem dopiero się nosi, ale wiesz co? Sąd wręcz na pewno ogłosi jego upadłość konsumencką;) Jakiż komfort ma Bartek mając to przeświadczenie.

Obowiązki niewypłacalnego przedsiębiorcy: data niewypłacalności

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i stałeś się niewypłacalny (lub sądzisz, że staniesz się niewypłacalny wkrótce) wyjaśnię Ci na przykładzie Bartka, jak modelowo powinno wyglądać Twoje zachowanie, abyś potem mógł uzyskać umorzenie długów w upadłości konsumenckiej.

Otóż przede wszystkim ustal, czy rzeczywiście jesteś niewypłacalny, a jeżeli tak, to określ, kiedy stan Twojej niewypłacalności powstał. Niewypłacalność to stan, w którym dłużnik utracił zdolność do regulowania swoich wymagalnych długów pieniężnych. Stan ten musi mieć charakter trwały, a nie jedynie przejściowy. Domniemywa się, że dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli opóźnienie w regulowaniu jego długów pieniężnych przekracza trzy miesiące. Jeżeli zatem opóźniasz się w spłacie długów o ponad 3 miesiące, i nie ma to charakteru jedynie przejściowego, to jesteś niewypłacalny.

Obowiązki niewypłacalnego przedsiębiorcy: wniosek o upadłość przedsiębiorcy

Następnie w terminie 30 dni od powstania stanu niewypłacalności złóż wniosek o upadłość przedsiębiorcy. Wyjaśnię ci w uproszeniu, że mamy dwa modele upadłości – upadłość przedsiębiorcy oraz upadłość konsumencką. Ty, jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jesteś przedsiębiorcą. Zgodnie z prawem niewypłacalny przedsiębiorca ma obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy w terminie 30 dni od powstania stanu niewypłacalności. I to właśnie zrobił Bartek. On w terminie złożył wniosek o upadłość przedsiębiorcy!

To bardzo ważne, bowiem brak wniosku o upadłość przedsiębiorcy w terminie może negatywnie wpłynąć na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co do zasady, sąd bowiem oddali wniosek o upadłość konsumencką, jeżeli w okresie 10 lat przed dniem jego złożenia dłużnik mając taki obowiązek nie zgłosił w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości. Ponadto, niezłożenie w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy jest jedną z najczęstszych przyczyn oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. O warunkach ogłoszenia upadłości konsumenckiej piszę we wpisie: Czy spełniasz warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Wielu indywidualnych przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, iż w razie niewypłacalności mają obowiązek złożenia w terminie wniosku o upadłość przedsiębiorcy. Dlatego właśnie Bartek zasługuje na szacunek. On należy do tej zdecydowanej mniejszości wyedukowanych byłych przedsiębiorców, którzy znali swoje obowiązki i je zrealizowali. To będzie procentować, kiedy złoży wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej;)

Obowiązki niewypłacalnego przedsiębiorcy: to nic, że sąd oddali Twój wniosek o upadłość przedsiębiorcy

Po tym, jak Bartek złożył w terminie wniosek o upadłość przedsiębiorcy, sąd jego wniosek oddalił i ostatecznie nie doszło do ogłoszenia upadłości Bartka jako przedsiębiorcy. Sąd oddalił jego wiosek o upadłość przedsiębiorcy, ponieważ Bartek nie miał żadnego majątku. Zgodnie z prawem, sąd oddala wniosek przedsiębiorcy o ogłoszenie upadłości, jeżeli jego majątek nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania (przypadek tzw. ubóstwa masy). Oddalenie przez sąd wniosku Bartka o upadłość przedsiębiorcy nie ma jednak żadnego znaczenia w perspektywie późniejszego ogłoszenia przez niego upadłości konsumenckiej. Nie powoduje to żadnych negatywnych konsekwencji. Zwracam uwagę, iż niewypłacalny przedsiębiorca ma jedynie obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy, a nie doprowadzić do ogłoszenia swojej upadłości jako przedsiębiorca.

Złożenie w terminie wniosku o upadłość przedsiębiorcy, nawet jeżeli wniosek ten zostanie oddalony ze względu na ubóstwo masy, oznacza wywiązanie się przedsiębiorcy z ustawowego obowiązku i umożliwia mu ogłoszenie upadłości konsumenckiej w przyszłości. Zatem złożenie przez Bartka w terminie wniosku o upadłość przedsiębiorcy otwarło mu drogę do ogłoszenia upadłości konsumenckiej obecnie.

Obowiązki niewypłacalnego przedsiębiorcy: wykreślenie działalności z CEIDG

Następnie Bartek zakończył prowadzenie działalności gospodarczej i wykreślił ją z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W wyniku tego uzyskał status konsumenta i obecnie może składać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Jeżeli Ty jesteś byłym przedsiębiorcą i nie złożyłeś, tak jak Bartek, wniosku o upadłość przedsiębiorcy w ustawowym terminie 30 dni, to nadal masz szanse ogłosić upadłość konsumencką. Jest to możliwe, choć trudne. O tym napiszę w kolejnym wpisie.

*****

Formularz wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej znajdziesz tutaj.

O tym, jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką przeczytasz we wpisach: Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencka? – cz.1 oraz Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką – cz. 2

 

Kancelaria prawna Kraków

Upadłość konsumencka Kraków

porady prawne Kraków

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: