Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką? – cz. 2 - Bankrutem jestem

Kinga Gawor

radca prawny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką? – cz. 2

Kinga Gawor02 lipca 20182 komentarze

Niniejszy wpis jest kontynuacją mojego wcześniejszego wpisu: Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką? – cz. 1, w którym wyjaśniam, jak napisać  wniosek o upadłość konsumencką. jak napisać wniosek o upadłość konsumencką

1.Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką: uzasadnienie wniosku

Uzasadnienie wniosku o upadłość konsumencką to najważniejsza jego część. Wniosek o upadłość konsumencką musisz dokładnie uzasadnić. To oznacza, że powinieneś wskazać, w jakiej sytuacji materialnej i osobistej byłeś, w czasie, gdy zaciągałeś każde ze swoich zobowiązań, tj. jak wyglądały widoki na spłatę danego zobowiązania (trzeba m.in. wskazać, ile wtedy zarabiałeś, ile wynosiły raty spłaty danego zobowiązania, jakie wtedy były inne Twoje wydatki, jakie miałeś osoby na utrzymaniu). Dobrze się skup na tej części wniosku. Od treści tej części może zależeć, czy ogłosisz upadłość konsumencką.

2.Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką: dowody

 W tej części wniosku o upadłość konsumencką wpisujesz dowody, które potwierdzają istnienie wskazanych przez Ciebie we wniosku zdarzeń, będą to m.in.:

  • umowy kredytów/ pożyczek,
  • wypowiedzenia umów kredytów/pożyczek,
  • pisma od komornika w sprawie prowadzonych postępowań egzekucyjnych,
  • w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę – świadectwo pracy/ wypowiedzenie umowy o pracę,
  • dokument poświadczający otrzymywane dochody, np. umowa o pracę, umowa zlecenie, decyzja z ZUS o wysokości renty,
  • w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – decyzja o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej,
  • w przypadku choroby – dokumentacja medyczna,
  • w razie otrzymywania dodatkowych świadczeń – pisma, decyzje poświadczające np. dofinansowanie z MOPS-u,
  • wyrok rozwodowy.

3.Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką: załączniki

W tej części wniosku  o upadłość konsumencką powinieneś wymienić wszystkie dokumenty, jakie załączasz do wniosku. Będą to przykładowo umowy kredytów, wypowiedzenia umów kredytów, pisma od komornika, wypowiedzenie umowy o prace, dokumenty poświadczające otrzymywane dochody, dokumentacja medyczna, wyrok rozwodowy. Obowiązek dołączenia załączników do wniosku o upadłość konsumencką oznacza, że do upadłości konsumenckiej trzeba się wcześniej przygotować, m.in. odnaleźć, zebrać lub odtworzyć dokumenty, które uprawdopodobnią zdarzenia opisane we wniosku.

4. Oświadczenie dłużnika we wniosku o upadłość konsumencką

W tej części wniosku o upadłość konsumencką składasz oświadczenie, że nie zachodzą wobec Ciebie przyczyny uzasadniające oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości (tzw. negatywne przesłanki ogłoszenia upadłości), np. nie istnieje przyczyna w postaci braku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy w okresie prowadzenia przez Ciebie działalności gospodarczej.

5.Twój podpis na wniosku

 Nie zapomnij podpisać wniosku o upadłość konsumencką, wbrew pozorom dość często się to zdarza;)

 Uwagi ogólne do wypełnienia wniosku o upadłość konsumencką

Każdą z rubryk wniosku o upadłość konsumencką przeznaczonych do wypełnienia powinieneś uzupełnić albo skreślić (jeżeli nie dotyczy Ciebie i Twojej sprawy). W przypadku, gdy informacje, które chcesz umieścić nie mieszczą się w danej rubryce, zaleca się umieszczenie ich na dodatkowych, ponumerowanych kartkach formatu A4. Dodając kartki podpisz je i wskaż, której rubryki dotyczą.

Ponadto, celem ułatwienia pracy sądowi i syndykowi poinformuj we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej o toczących się przeciwko Tobie postępowaniach sądowych, egzekucyjnych i administracyjnych z podaniem sygnatury sprawy.

Do wniosku o upadłość konsumencką załącz jego odpis wraz z załącznikami, który zostanie przekazany syndykowi po ogłoszeniu upadłości.

Podsumowując, wypełnienie wniosku o upadłość konsumencką jest dość skomplikowane. Zatem jeżeli masz taką możliwość, to powinieneś skorzystać z pomocy prawnika.

Więcej, o tym, jak napisać wniosek o upadłość konsumencką przeczytasz we wpisie: Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką – cz.1

Formularz wniosku o upadłość konsumencką znajdziesz tutaj.

*****

O tym, jakie dodatkowe dane muszą być podane we wniosku o upadłość konsumencką od dnia 24.03.2020 r. przeczytasz w: Upadłość konsumencka wniosek 2020

 Kancelaria prawna Kraków

Upadłość konsumencka Kraków

porady prawne Kraków

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr Grudzień 11, 2019 o 12:49

Witam, Mam niezapłaconą szwedzką pożyczkę na studia, od ścierć wieku. Gdybym mieszkał w Szwecji, spłata byłaby bezbolesna, ale musiałem wrócić do Polski, zarabiam cały czas b. nieregularnie, długimi okresami niewiele – po prostu nie jestem w stanie.) Z odsetkami to niemal 70 tys. zł. Czy muszę, i czy powinienem, o tym wspomnieć we wniosku?

Odpowiedz

Kinga Gawor Styczeń 7, 2020 o 12:16

Panie Piotrze, powinien pan we wniosku o upadłość konsumencką wspomnieć o szwedzkiej pożyczce na studia.Jeżeli pan tego nie zrobi, to ten dług się panu nie umorzy. Ponadto świadome zatajenie długu grozi surowymi konsekwencjami – o tym może pan przeczytać tutaj – http://bankrutemjestem.pl/ujawnienie-wierzycieli-we-wniosku-o-upadlosc-konsumencka/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GAWOR KANCELARIA PRAWNA Kinga Gawor z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@gaworkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: